https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kontejnery-na-starou-modu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kontejnery na starou módu

2.11.2007 15:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Asi každý čas od času provede probírku svého šatníku a rozhoduje se, čeho se zbavit a co si ještě nechat. Je to škoda vyhodit, říkáte si. „Tak teď to můžete zabalit do igelitky a dát do našeho kontejneru,“ radí Petr Jachnin, soudní znalec v oblasti second handu, který se podílí na sběru použitého textilu, jež pod názvem Potex zajišťuje firma Texat.
 

Kontejner na textil
Kontejner na textil.
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz
„Jak často si kupujete džíny nebo nové triko?“ zeptal se mě při našem rozhovoru Petr Jachnin. Jeho otázce předcházel můj dotaz, zda lidé do kontejnerů dávají použitelné oblečení a boty. Nové kalhoty kupuju tak co tři roky a trička asi taky tak, odpověděl jsem. To podle Jachnina není typické spotřebitelské chování. Lidé si prý nové oblečení kvůli módě kupují daleko častěji. „Taky nezapomeňte, jak často musí maminky obměňovat oblečení svým dětem, které z nových kalhot hned vyrostou.“ To samé platí i pro boty.

Podle Petra Jachnina je mezi lidmi, kteří si kupují stále nové a nové oblečení, módní doplňky, kabelky a podobně, dost těch, kterým přijde líto staré věci vyhodit. A tak je skladují doma. Teď je mohou zabalit a dát do kontejneru na textil. Zabalit věci je důležité. Jednak se udrží pohromadě ty, které patří do páru, jednak se obsah kontejneru udrží ve větší čistotě a látky se nezatrhají během převozu.

V současné době je v Praze a Středočeském kraji k dispozici přes 30 kontejnerů na oděvy a boty. Kromě nich lze do kontejnerů dávat i kabelky a tašky, povlečení, ručníky, oděvní doplňky nebo hračky. S počtem kontejnerů není Petr Jachnin spokojený. „Potřebovali bychom rozmístit tak 3600 kontejnerů, do konce roku bychom rádi zvládli alespoň sto kusů po Praze. Veřejnost sice projekt přijala výborně, ale politická podpora je malá. Jsme národ tlachalů, kterým se nedaří proměňovat sliby v činy,“ říká Petr Jachnin. Prý je problém získat od úřadů svolení k umístění kontejnerů, povolení k záboru veřejného prostranství nebo příspěvek na výrobu kontejnerů.

Projekt je prý poměrně nákladný, kromě výroby kontejnerů se musí zaplatit i jejich umístění a samozřejmě pravidelné vyprazdňování a následné vytřídění obsahu. „Když se daří, svezeme i jednu tunu oblečení týdně. Jindy je to méně. Asi tak 3 procenta oblečení se po vytřídění dá nosit, zbytek se zpracovává jako druhotná surovina,“ popisuje Jachnin. Z nepoužitelného textilu vznikají různé materiály, například výplně do autosedaček nebo příměs do lepenky.

Oblečení a věci, které jsou použitelné, se dále třídí podle typu a velikosti. Roztříděné věci pak jdou buď na charitu nebo se prodají na východ. Firma Texat v rámci projektu Potex podporuje Dům naděje Žižkov, pražskou konzervatoř pro nevidomé a slabozraké nebo husitskou diakonii Strom.

Místa, kde jsou kontejnery umístěny, naleznete na stránkách www.potex.cz

Aktualizace 3.9.2010: Firma Potex zřejmě přestala svou činnost vykonávat. Staré oblečení lze dávat do kontejnerů, které provozu Diakonie Broumov. Její kontejnery naleznete v Brně, Ostravě, Praze a Bratislavě před obchodními domy IKEA. V Praze i na dalších místech, viz webové stránky Diakonie Broumov. Aktualizace 26.7.2012: Petr Jachnin nás informoval o ukončeném konkurzu a likvidaci společnosti Texat.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist