https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/usetrim-energii-kdyz-budu-vypinat-topeni?ids%5Bx585ae962b84b1894923c318baf313c07%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ušetřím energii, když budu vypínat topení?

dotaz: 212

5. prosince 2005 | ala
Ušetřím více elektřiny, když vypnu elektrický přímotop na 5 hodin, nebo když budu udržovat stabilně teplotu? Např. při venkovní teplotě 0 °C - do 8 hod je v domě 22 °C, pak el. topení na 5 hodin vypnu, teplota klesne na 19 °C. Po 5 hodinách topení nastavím tak, aby se dům vyhřál opět na teplotu 22 °C. Co je nejlepší z hlediska spotřeby energie?



odpověď:


8. prosince 2005

Dobrý den,

obecně platí, že přerušováním vytápění lze celkové náklady na energii snížit. Konkrétní úspora závisí na typu topení a typu budovy - nejvyšších úspor energie dosáhneme v tzv. lehkých stavbách (podkrovní vestavby, dřevodomy, chaty). Naopak v těžkých stavbách, kde je velká hmota, která akumuluje teplo, nebudou úspory energie při prerušovaném vytápění tak výrazné - po zapnutí topení se část tepla spotřebuje na opětovné nahřátí konstrukcí. Úplně nejmenších úspor dosáhneme vypínáním topení v těžkých stavbách, které jsou navíc dobře zatepleny.

Jiná věc je, pokud si přejeme snížit teplotu např. v noci (na spaní se doporučuje teplota cca 18 °C) nebo když přes den nejsme doma. V těžké stavbě můžeme topení úplně vypnout, v lehké pouze snížíme jeho výkon.

Pozor - každé topení by mělo mít regulaci, která ho vypne, pokud je dosaženo požadované teploty. Přímotopy mívají zabudovaný jednoduchý termostat, na radiátorech by měly být termostatické hlavice. To je důležité proto, aby se místnost nepřetápěla a aby bylo možno využít např. solárních zisků (když se Slunce opře do oken, nebývá už nutné topit).

V "běžných" cihlových domech by přestávka v topení neměla být delší než cca 8 hodin a vnitřní teplota by neměla klesnout pod cca 16 °C. Ve Vašem případě se zdá, že vypínání topení je správné, neboť teplota příliš neklesá.

Přeji hezký den

Karel Srdečný
Autor je poradcem EkoWattu



Zeptejte se v energetických poradců:

10. února 2010

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Přečtěte si článek K čemu jsou dobré termostatické ventily?. Podívejte se i na další dotazy a odpovědi, například na dotaz: Jak správně nastavit teplotu v bytě, aby byla co nejnižší spotřeba energie?

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 212".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

15.6.2020 13:51
My také netopíme, když nejsme doma. Ne, že bychom chtěli ušetřit za topení, ale topíme v krbových kamnech, takže zatápím, až když se vrátím z práce. Kolikrát je doma třeba jen 19 stupňů, tak chvíli trvá, než se nám to doma ohřeje. Topení v krbových kamnech bych ale za nic nevyměnil. Máme na ně napojený nerezový komín, který jsem objednal z https://www.kominycz-eshop.cz/ a jsem spokojený. Nerezové komíny a krbová kamna jsou nejlepší kombinace.
Odpovědět
IN

Ivan Navrátil

17.5.2021 10:41
Za mě je vypínání a zapínání radiátorů největší blbost. To radši celý den temperuji na stálou teplotu. Je teda pravda, že mám díky kamnům s výměníkem od https://www.krbova-kamna-eshop.cz/Krbova-kamna-s-vymenikem-c3_0_1.htm docela výhodu v tom, že si to můžu dovolit. Ne každý tu možnost má. Ale rozhodně spíše celý den udržujte teplotu, než abyste vypli radiátory na nulu a pak přišli z práce a okouřili to na pětku, protože vám je zima.
Odpovědět

Kecíky - 1. 3. 2006 - Betynka

Jano, je to tak.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist