https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/aby-vanoce-vonely-po-medu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aby Vánoce voněly po medu

4.12.1998 16:35 | PRAHA (EkoList)
Vánoce se pomalu blíží, a tak vám přinášíme návod, jak potěšit sebe i své bližní ručně vyrobenými svíčkami ze včelího vosku.
 

Jejich výroba není drahá ani náročná. Pro to, abychom si mohli vyrobit svíčky doma, potřebujeme mezistěny ze včelího vosku a knoty. Dají se sehnat ve včelařských potřebách. Jedna včelařská prodejna, kde prodávají mezistěny i knoty, je v Praze v Křemencově ulici č. 8.
Nejprve se musí bavlněné knoty namočit do roztaveného vosku. Potom vezmeme voskovou mezistěnu a nakrájíme ji buď na obdélníky (pokud chceme vyrobit válečkovou svíčku), nebo na čtyřúhelníky (pokud chceme, aby měla svíčka šroubový tvar).
Do misky, nejlépe obdélníkového tvaru, nalijeme vodu o teplotě přibližně 40(C. Do ní ponoříme mezistěnu. Plát by měl změknout a stát se ohebným. Pokud je stále pevný, je voda málo teplá. Kdyby byla naopak příliš horká, plát by se roztavil.
Ohebný plát položíme na stůl a na jeho kraj přiložíme knot, který pak opatrně a co nejtěsněji balíme do mezistěny. Pokud je mezistěna příliš stará, může se začít lámat. Pokud plát začíná tuhnout, namočíme ho znovu do teplé vody.
Zakončení plátku pak přitiskneme nehtem pevněji ke svíčce, aby se nerozbalovala. Z hotové svíčky vyklepeme vodu a necháme ji vyschnout.
Za malou chvíli tak máte vyrobenou spoustu svíček, které mohou posloužit jako pěkný voňavý vánoční dárek.


reklama

 
Kateřina Ondřejová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist