https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/alternativni-zlepsovani-pudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alternativní zlepšování půdy

1.9.2000 15:29 | PRAHA (EkoList)
Léto je na zahrádce obdobím sklizně. Uskladňuje se zelenina a poté se prázdné záhony připravují na další sezónu. Je potřeba obnovit plodivou sílu půdy, a to například hnojením.
 

Kromě kompostu a hnoje je možné do půdy zapracovat nebo využít také jiné materiály. Tyto látky je však třeba považovat za takové, které pouze zlepšují strukturu půdy, protože obsah živin je v nich většinou nepatrný. Výslovně varujeme před sedimentačními kaly. Kompostované sedimentační kaly by sice byly vynikajícím a laciným hnojivem, ale jak ukázaly rozbory půd hnojených těmito kaly, obsahují jedovaté těžké kovy, jako je olovo a kadmium.

Zbytky z pěstování žampiónů
Zbytky z pěstování žampiónů se mohou použít místo stájového hnoje, jestliže se přihlédne k jejich omezeným možnostem. Základem žampiónového kompostu je čerstvý navrstvený koňský hnůj naočkovaný žampiónovým podhoubím a přikrytý směsí rašeliny a vápna.

Po sběru žampiónů se kompost většinou prodává přímo nebo zabalený do balíků v zahradnických centrech. Hnůj, na kterém vyrostla jedna úroda hub, je většinou dobře rozložený, ale přesto bychom ho měli před použitím nechat alespoň 1 rok odležet, aby se z něho vyluhovaly chemické pesticidy použité pěstitelem a abychom se zbavili případných škůdců. Po jednom roce by kompost měl dosáhnou kvalitu hrubé rašeliny.

Žampiónový kompost se rozhodí přímo okolo rostlin. Protože může mladé kořeny rostlin těžce poškodit spálením, používá se jen v malém množství. Mimoto svým obsahem vápníku je silně alkalický a tedy nevhodný pro rostliny vyžadující kyselou půdu, jako např. rododendrony, azalky, vřes a některé jiné druhy květin.

Pěstitelé žampiónů přidávají do kompostu před jeho použitím sádru, která váže jílové částice v půdě. Díky této vlastnosti a přirozenému převzdušňovacímu efektu organické hmoty je žampiónový kompost ideální pro těžké jílové půdy. Aplikační dávka je 1 - 1,5 kg na 1 m2.

Mořské řasy a chaluhy
Biozahrádkáři mohou jako cenný zdroj organické hmoty využívat vyplavené zbytky mořských rostlin. Obsahují mnoho důležitých stopových prvků a podle ročního období kolísající menší množství minerálních látek, zejména draslíku. Novější výzkumy dokázaly, že tato organická hmota obsahuje i růstové hormony, které rostliny přijímají listy a které zlepšují zdravotní stav a růst rostlin.

Řasy nejlépe působí v kompostované formě, ale někteří zahrádkáři je kvůli jejich rychlému rozpadu radši zapracovávají do půdy v čerstvém stavu. Kyselina, kterou řasy obsahují, podporuje vývin užitečných kompostových bakterií. Proto je tento materiál vhodný i na zlepšení zrání kompostu. Nejlepší je používat ho v menších množstvích. V našich podmínkách bohužel mořské řasy nejsou příliš dostupné, ale v některých obchodech lze zakoupit řasový přípravek, použitelný jako náhražka. Aplikační dávka je 1 - 1,5 kg na 1 m2.


Pivovarské mláto
Pivovarské mláto je výborným materiálem na zúrodnění půdy. Jeho charakteristický ostrý zápach se ve většině případů rychle ztrácí. Je škoda, že je jen těžko k dostání, protože ho pivovary na základě smluv prodávají zemědělcům. I tak lze zkusit informovat se v nejbližším pivovaru.

Mláto přichází z pivovaru ještě mokré a zakopává se buď přímo do půdy, nebo se rozloží na její povrch. Nedává se příliš blízko k malým rostlinám, aby se nespálili jejich stonky a listy. Mláto je možné také kompostovat, ale není to nezbytné, je možné jej přidávat přímo do země. Sušené mláto se prodává. V této formě je však spíše hnojivem s vysokým obsahem dusíku (2,5 - 3,5 %). Aplikační dávka je 1 - 1,5 kg na 1 m2.

Odpadová vlna
Je to odpadový produkt textilního průmyslu zůstávající po rozvláknění částí vlny, který se dá sehnat v oblastech, kde je rozvinutý průmysl zpracovávající vlnu. Příznivě působí na zúrodnění půdy. Nejvhodnější je používat ji bez přísad a na podzim ji v mokrém stavu zakopat. Aplikační dávka je 0,25 - 0,5 kg na 1 m2.

Kůra z jehličnanů
Stromová kůra se výborně osvědčila v biologickém boji proti plevelům jako materiál na nastýlání. Neobsahuje však žádné živiny a jako materiál na zúrodňování půdy má dva velké nedostatky - je drahá a těžko se rozkládá. Lignin, který kůra obsahuje, se totiž jen pomalu odbourává a tak bakterie spotřebují v čase rozkladného procesu mnoho dusíku, který je třeba doplňovat přihnojováním. Proto se má kůra používat zejména jako nastýlací materiál. Aplikační dávka je 50 - 70 mm silná vrstva na nastýlání; zabraňuje růstu plevele na okrasných záhonech.

Rašelina
Rašelina se běžně prodává v zahrádkářských obchodech. Tmavší rašelina se zbytky trav (ostřicová rašelina) je starší a méně stabilní než mladší hnědá rašelina z mechu. Ostřicová rašelina se rychle rozpadá a za vlhka se z ní může vytvořit vlhká nepropustná hmota. V zahrádce je možno ji použít jen výjimečně. Naproti tomu mechová rašelina je velmi dobrým, i když drahým zlepšovačem půdy. Mnozí zahrádkáři, bohužel, používají rašelinu v příliš velkém množství, protože se rozšířil názor, že je i dobrým hnojivem. Ve skutečnosti však neobsahuje pozoruhodnější množství živin, a proto od ní není možné očekávat hnojivý efekt. Prodávají se růžné směsi rašeliny obohacené dusíkem, kyselinou fosforečnou, draslíkem a stopovými prvky.

Biozahrádkář by měl s rašelinou zacházet velmi opatrně. Rašelina se získává vysušováním rašelinišť a její těžba znamená narušení posledních přírodních vlhkých míst i s jejich pestrou flórou a faunou. Šetřením rašelinou přispějete i k ochraně přírody a životního prostředí.

Ještě jedno upozornění! Jestliže rašelina vyschne, jen velmi těžko se znovu provlhčí. Proto se musí před použitím bezpodmínečně důkladně zavlažit a udržovat stále ve vlhkém stavu. Aplikační dávka je 4 - 5 kg na 1 m2.


reklama

 
Lucie Domonkošová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist