https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/arnika-nekupujte-detem-skolni-pomucky-z-pvc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika: nekupujte dětem školní pomůcky z PVC

26.8.2008 14:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Občanské sdružení Arnika nechalo otestovat 8 náhodně vybraných pomůcek pro školáky – ořezávátko, gumu, obal na pastelky, obal na žákovskou knížku, desky na abecedu a tři penály. Všechny měly společné to, že byly z PVC (polyvinylchloridu). Arnika zjistila, že všechny obsahují nebezpečná změkčovadla, tzv. ftaláty.
 

Desky na písmenka abecedy
Miroslava Jopková z Arniky drží školní desky na písmenka abecedy. Desky jsou z PVC. V popředí Kamil Repeš z Arniky.
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz
Ftaláty nalezené ve školních pomůckách působí podle Arniky toxicky na reprodukční systém, poškozují kardiovaskulární systém, negativně ovlivňují funkci štítné žlázy a hromadí se v játrech a ledvinách. Výroba PVC i jeho následná likvidace coby odpadu je podle Arniky výrazně větším zdrojem znečištění než jiné plasty.

„Doporučujeme, aby si rodiče při nákupu školních pomůcek pro své děti zjistili, z jakého materiálu jsou pomůcky vyrobené. A aby nekupovaly ty, co jsou z PVC,“ říká Miroslava Jopková z Arniky. PVC sice nemusí automaticky obsahovat nebezpečné ftaláty, ale to nelze zjistit jinak než odbornou analýzou. Podle Jopkové jsou na trhu alternativy z jiných plastů, například z polyethylenu (PE) nebo polypropylenu (PP). „Bezproblémové materiály jsou pro penály třeba textil nebo papír pro desky na písmenka,“ říká Jopková.

Jak ale v obchodě zjistit, že materiál školní pomůcky je z PVC? Pokud to není přímo napsáno v návodu, lze se doptat u prodavače. Ten by měl být schopen informaci dohledat v dokumentaci k výrobku. V případě pochybností je lepší koupit takový výrobek, u kterého je materiál jasně označený.

„Zjištěné hodnoty byly takové, že kdyby zkoumané výrobky byly hodnoceny podle kritérií pro hračky, musely by být staženy z prodeje. Tyto školní pomůcky však podle zákona hračkami nejsou,“ řekl Jindřich Petrlík z Arniky. Podle něho je však otázkou, zda ořezávátko v podobě králíčka vlastně neslouží i jako hračka.

Arnika na výsledky analýzy upozornila Českou obchodní inspekci (ČOI). Podle jejího zástupce Marka Ženkla inspekce podklady prověří. „Podle zákona nejsou tyto pomůcky hračkami, musíme je tedy hodnotit podle zákona o obecné bezpečnosti výrobků,“ říká Marek Ženkl. Podle jeho slov má ČOI pravomoc zakázat prodej nebezpečných výrobků. „Odpovědnost za bezpečnost a nezávadnost výrobků je ale plně na výrobcích a dovozcích,“ říká Ženkl. Podle něho by si výrobci měli uvědomit, že výrobek, který připomíná hračku, bude pro děti stejně lákavý jako hračka opravdová. „Při používání takových výrobků jsou děti vystaveny stejným rizikům jako u hraček. Proto jsou u hraček ftaláty zakázány,“ říká Ženkl.

Nejsem hračka z PVC, ale ořezávátko z PVC
Nejsem hračka z PVC, ale ořezávátko z PVC.
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz

Na Českou obchodní inspekci se může obrátit jakýkoliv spotřebitel, který má podezření na nebezpečnost nebo zdravotní závadnost nějakého výrobku. "Takové výrobky na trhu být nesmí," říká Ženkl.

Podle Petrlíka Arnika tlačí na změnu předpisů, ale legislativní proces je příliš zdlouhavý. „Teď bezprostředně se spotřebitelé mohou bránit tím, že prostě nebudou kupovat výrobky z PVC. Pro obchodníky to může být silný signál,“ říká Petrlík.

Proč se vlastně PVC používá? Podle Petrlíka proto, že jde o levnou surovinu a výroba PVC je ve světě zavedený průmysl. Arnika se dlouhodobě snaží prosadit zákaz používání PVC. Petici podporující zákaz PVC můžete nalézt na stránkách Arniky. Na webu Arniky také naleznete databázi, jaké alternativní materiály můžete nalézt k výrobkům z PVC.

Analýzy školních pomůcek provedl Institut pro testování a certifikaci.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist