Blíží se Velikonoce - jaká vejce si koupíte?
Není vejce jako vejce
Technicky vzato jsou všechna vejce stejná. Z hlediska ohleduplnosti vůči zvířatům tak tomu ale rozhodně není. Slepice již dávno nejsou chovány jen na dvorku. Většina vajec, běžně prodávaných v obchodech, pocházejí od slepic, které prožily svůj život v utrpení drátěných klecí, namačkány na prostoru ani ne o velikosti papíru A4. Nemusí tomu tak ale být.
Bateriové klece
Většina slepic v Evropě je chována v tzv. bateriových klecích. Klece jsou umístěny ve velkých halách s umělým osvětlením. V jedné hale bývají desítky tisíc ptáků. Slepice prožijí celý svůj přibližně jednoletý život namačkány v klecích po čtyřech až šesti, nemají zde možnost prakticky žádného pohybu, nemohou zde roztáhnout křídla. Každá klec má dvě napáječky a krmný pás. Slepice trvale stojí na holé drátěné podlaze, kam také musejí snášet vejce. Podlaha je skloněná, aby se vejce ihned odkutálelo pryč. Tento způsob chovu je nejlevnější, nejvíce rozšířený, ale nerespektuje podmínky pro welfare (životní pohodu) zvířat, naprosto totiž opomíjí přirozené potřeby slepic. Od roku 2012 bude v Evropské unii zakázán.
Od roku 2012 budou jediným povoleným typem klece tzv. obohacené klece - jsou větší, mají hřad a hnízdo pro snášení vajec. Jsou to však stále klece, neumožňují zvířatům přirozené chování.
Chov na podestýlce
Zde se mohou slepice volně pohybovat, na podlaze je podestýlka, slepice mohou stát na hřadech a snášet vejce do hnízd. Tyto systémy, pokud jsou dobře vedeny, umožňují přes poměrně vysokou hustotu přirozenější způsob života. Je třeba zejména dbát na to, aby při tak velkém množství ptáků nedocházelo k vzájemnému oklovávání. Vejce z toho typu chovu už jsou o něco dražší, již se běžně prodávají v obchodech a nesou označení "vejce od slepic chovaných na podestýlce".
Chov s volným výběhem
V takovémto systému chovu mají slepice možnost pobývat v hale nebo ve výběhu. Hala je stejná jako u chovu na podestýlce. Venku slepice mohou klovat v zemi, protahovat se, popelit se - tedy činnosti, které představují pro slepici většinu jejího "zaměstnání". Do této skupiny je také možno zařadit tradiční chov slepic na dvorku, kde slepice žijí přirozeně, v přiměřeně velkém hejně, mají kurník. Běžný domácí chov slepic spolu s ekologickým chovem, popsaným v následující kapitole, je pro slepice nejlepší.
Ekologický chov
V ekologickém zemědělství slepice musejí mít prostor k hrabání, ke snášení vajec do hnízda, popelení se, možnost hřadování a celodenní přístup do výběhu vždy, když to počasí dovolí. Podmínky ekologického zemědělství jsou v České republice stanoveny zákonem č. 242/2000Sb. a vyhláškou MZe č.53/2001Sb. Ekologický chov slepic se u nás teprve rozvíjí, biovejce jsou k mání v některých bioprodejnách anebo se dají koupit přímo na ekologické farmě.
Označování potravin
V Evropské unii musejí od 1.1.2004 prodávaná vejce nést na obalu označení, z jakého typu chovu pocházejí. Označení jsou free-range eggs (z volného chovu), barn eggs (z chovu na podestýlce) a eggs from caged hens (z klecových chovů). Speciální, už existující označení, je pro vejce z ekologických chovů. Jsou také stanoveny přesné podmínky, které musejí být splněny, aby vejce mohla být označena tím nebo oním nápisem. U nás toto začne platit naším vstupem do EU 1. května 2004.
Výběr je na Vás
Při nákupu si sami můžete vybrat, jaká vejce koupíte, kterého chovatele tak podpoříte a jakou cenu pro vás má život slepic v přijatelných a humánních podmínkách.
§ Všímejte si nápisů na obalech - nápis jako čerstvá vejce, výběrová vejce apod. nesvědčí vůbec nic o způsobu, jakým byla zvířata chována. Poté, co začne platit povinnost označovat vejce podle způsobu chovu slepic, bude situace pro nás zákazníky jednodušší. Biovejce, stejně tak jako všechny ostatní produkty ekologického zemědělství, musejí být označeny tzv. zelenou zebrou.
Nejsou vejce, která byste chtěli koupit, ve vašem obchodě, supermarketu či hypermarketu k dostání? Požádejte obchod - formou schránek na připomínky zákazníků, zákaznických linek, zeptejte se prodavačů. Jste zákazník a tedy pán, prodejce udělá vše pro to, aby vám mohl vyjít vstříc, zvlášť když zájem bude znatelný.
Slepice, tak jako jiná zvířata, jsou cítící tvorové, kteří mohou pociťovat bolest, strach, stres. Dnešní velkochovy udělaly ze zvířat stroje na výrobu masa, mléka a vajec. Stroje, které si nezaslouží ohledy, které bychom vůči živým tvorům měli mít. Dejte svým výběrem při nákupu najevo svůj názor, že život zvířat bez utrpení má cenu. Každé vejce od slepic chovaných volně nebo v ekologickém zemědělství znamená jeden den bez utrpení.
reklama