https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/brno-omezuje-dobu-pro-paleni-listi-chce-zlepsit-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno omezuje dobu pro pálení listí, chce zlepšit ovzduší

26.10.2017 07:52 | BRNO (ČTK)
Brno zpřísní městskou vyhlášku, kterou více omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Ilustrační snímek.
Brno zpřísní městskou vyhlášku, kterou více omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brno zpřísní městskou vyhlášku, kterou více omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Novinářům to řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Nová vyhláška podle něj omezí počet dní pro pálení listí a přinese zákaz pálení o nedělích a státem uznaných svátcích. Je to jedno z dvacítky opatření pro zlepšení ovzduší.
 

Ander uvedl, že se město ohledně vyhlášky obrátilo na městské části. Brno má 29 městských částí a každá z nich omezuje pálení různě. "Obecně městské části začaly postupně omezovat počet dní, kdy je možné pálit. Například kde se dalo pálit pět dnů, bude se pálit pouze tři a podobně," uvedl Ander.

Novela podle něj směřuje především na pět městských částí. "Jsou to Medlánky, Bystrc, Řečkovice a Mokrá Hora, Ivanovice a Útěchov. Navíc jsme se dohodli, že v neděli a o státem uznaných svátcích bude plošně po celém Brně zakázané pálení," řekl Ander.

Zpřísnění novely je jedním z dvacítky opatření, která zahrnuje plán města na zlepšení kvality ovzduší. Součástí plánu je i studie proveditelnosti na zavedení nízkoemisní zóny v některých lokalitách zatížených dopravou nebo nákup ekologičtějších vozidel MHD. Město chce také nastavit ceny parkovného tak, aby měli lidé motivaci jezdit MHD a odstavit auta, která přispívají ke znečištění ovzduší. Dalším krokem je zatraktivnění MHD nebo lepší úklid ulic a vysazování více zeleně.

Brno má s kvalitou ovzduší problém delší dobu. Každý rok je na některých z měřicích stanic překročen zákonem stanovený limit 35 dnů, kdy může být ovzduší nadměrně znečištěné prachem. Loni limit překročily stanice na Zvonařce a ve Svatoplukově ulici v Židenicích. Letos už má přes 35 dnů stanice na Zvonařce.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lenka Horáková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist