https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/brno-voni-a-brno-smrdi-zmapujte-vune-a-zapachy-mesta-brna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno voní a Brno smrdí - zmapujte vůně a zápachy města Brna

25.1.2017 11:53 | PRAHA (ČTK)
Voní to tu? Smrdí? Zaznamenejte to na webu. Na ilustračním snímku někdy páchnoucí okolí budovy Hlavního nádraží.
Voní to tu? Smrdí? Zaznamenejte to na webu. Na ilustračním snímku někdy páchnoucí okolí budovy Hlavního nádraží.
Studenti z Brna se rozhodli zmapovat vůně a zápachy v Brně. Vytvořili čichové mapy, do kterých mohou lidé zaznamenávat údaje o paších, které je obtěžují, anebo vůních, které jim zlepšují náladu. Podle vedoucího projektu Martina Vértešiho jde v Česku o unikátní projekt. Mapu spustili minulý týden a podle studentů zapojených do projektu je o ni zájem. Záznamů je v ní zatím okolo stovky.
 

Na adresách www.brnovoni.cz a www.brnosmrdi.cz mohou lidé vkládat záznamy o jakémkoli zápachu v Brně. Je třeba určit, co ho způsobuje, jakou má intenzitu a zda je cítit opakovaně nebo jednorázově.

Jestli jde o zápach, či vůni neurčuje sám vkladatel, hlasují o tom všichni návštěvníci webu. "Názory na konkrétní místa se totiž mohou lišit," popsal Vérteši. Podobné mapy zatím existovaly například v USA nebo v Británii.

Na webu zároveň funguje seřazování zápachů podle udělených hodnocení v takzvané pachparádě. V té je aktuálně mezi nejvoňavějšími místy například botanická zahrada přírodovědecké fakulty, mezi nejvíce zapáchající místa patří podchod pod brněnským hlavním nádražím.

S místy, kterým bude uděleno nejvíce hlasů, mají studenti další plány. Do těch nejvoňavějších chtějí pořádat vycházky, na ty nejvíce zapáchající upozorní brněnský magistrát.

"Nápad vzešel ze společné diskuze našeho týmu, když jsme si zhruba v říjnu povídali a uvědomili si, že každý z nás má z minulosti spoustu vzpomínek spojených s čichovými vjemy a bylo by fajn udělat si v nich přehled," uvedl Vérteši.

Studenti mají v plánu propagovat svůj projekt interaktivní vonící kampaní v brněnských ulicích. Podrobnosti však zatím drží v tajnosti. Peníze na rozjezd projektu získali studenti z programu Mládež kraji.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist