https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/cez-nabizi-svym-zakaznikum-1000-kc-srotovneho-na-nakup-nove-lednice-nebo-pracky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ nabízí svým zákazníkům 1000 Kč „šrotovného“ na nákup nové lednice nebo pračky

15.4.2009 16:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zákazníci ČEZu mohou ode dneška až do 15. června 2009 při nákupu nové úsporné lednice či pračky za starý spotřebič dostat „šrotovné“ 1000 Kč. Akce se týká nákupu v prodejnách Euronics a Datart. Úřad pro hospodářskou soutěž nyní kontroluje, zda je akce v pořádku.
 

Námraza v mrazáku
Máte starou lednici nebo mrazák? Jste zákazník ČEZu? Pak můžete získat šrotovné.
Na ilustračním snímku námraza ve starém mrazáku.
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz

Nový zakoupený spotřebič musí mít účinnost A+ nebo A++. Je jedno, zda spotřebitel zakoupí lednici, mrazák, či jejich kombinaci. Akce se vztahuje i na pračky. Nicméně je nutné odevzdat starý spotřebič stejného druhu, nebo doložit doklad o jeho ekologické likvidaci. Ten vystaví společnost Elektrowin.

Při nákupu nového spotřebiče musí mít spotřebitel doklad o tom, že je zákazník ČEZu. K tomu stačí faktura za odběr elektřiny za rok 2008 nebo 2009. Lze použít i smlouvu o dodávkách elektrické energie. Šrotovné ale není nárokové, potrvá buď do 15. června 2009 nebo do vyčerpání limitu, který ČEZ nezveřejnil.

„Úsporné spotřebiče jsou ohleduplné jak k domácímu rozpočtu, tak k přírodě. Spotřebiče té nejvyšší třídy, tedy A+, A++, mají vyšší pořizovací hodnotu než ostatní energetické třídy, ale rozdíl v ceně se rychle vrátí díky nižší spotřebě elektřiny,“ uvedl Milan Mika, ředitel marketingu ČEZ. Akce „Bílé šrotovné“ má dva základní cíle. Jednak chce upozornit domácnosti, že i v době krize se vyplatí investovat do úsporných spotřebičů, neboť jejich provoz nezatěžuje tolik domácí rozpočet. Je tedy možné dlouhodobě šetřit na elektřině, a přitom méně zatěžovat životní prostředí. Důraz na ekologii nejen při provozu spotřebičů, ale také při jejich likvidaci po skončení životnosti je druhým aspektem akce.

Podle údajů ČEZu se investice do nové kombinované chladničky může vrátit už po necelých třech letech. Rozdíl v nákladech na provoz starého spotřebiče z roku 1998 v energetické třídě C a nového, úsporného spotřebiče v energetické třídě A+ může činit přes čtyři a půl tisíce korun ročně. Chladničky a mrazáky jsou totiž spotřebiče, které spotřebovávají energii průběžně. Konkrétní návratnost se pak odvíjí od ceny a spotřeby nového spotřebiče a od spotřeby spotřebiče starého.

Podle serveru Aktuálně.cz se akcí ČEZ zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jeho šéf Martin Pecina oznámil, že úřad postup firmy posoudí. "Šetření je na samém počátku a z této skutečnosti nelze bez dalšího vyvozovat, že se společnost ČEZ dopustila protisoutěžního jednání," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Při výběru nového spotřebiče můžete využít speciální stránky www.uspornespotrebice.cz. Kromě chladící techniky a praček zde naleznete i další domácí spotřebiče jako kávovary, myčky nádobí, sušičky atd.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist