https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-potraviny-bez-palmoveho-oleje-rohlik-cz-ma-zaskrtavatko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete potraviny bez palmového oleje? E-shop Rohlik.cz má zaškrtávátko

11.3.2016 02:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zaškrtávátko je vlevo dole.
Zaškrtávátko je vlevo dole.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Printscreen webu Rohlik.cz
Běžnému spotřebiteli by se mohlo zdát, že je mnohem snazší najít potraviny obsahující palmový či palmojádrový olej, než opačně. Objevuje se i v potravinách, kde byste ho nečekali. Třeba v kojeneckém mléce nebo listovém těstě. Luštění drobného písma na etikách je frustrující a leckoho může od nákupu potravin bez palmového oleje odradit. Potravinový e-shop Rohlik.cz zavedl jednoduchý „checkbox“, lidově zaškrtávátko, které odfiltruje ze sortimentu vše, co palmový olej obsahuje.
 

Rohlík.cz si nejprve mezi spotřebiteli provedl jednoduchý dotazníkový průzkum. Odpovědi dostal od více než pěti tisíc lidí, z nichž se 95 % snaží palmovému oleji z nějakého důvodu vyhýbat. Je pravděpodobné, že takto vysoké výsledky budou dány tím, že se dotazník šířil prostřednictvím sociálních sítí hodně mezi lidmi, kteří palmový olej kupovat nechtějí. Nicméně i tak to Rohlik vyhodnotil, že má smysl věnovat trochu času naprogramování filtru.

Lidé v dotazníku uváděli, že nejčastější důvod snahy, proč se vyhýbají palmovému oleji, je environmentální (89 %), dále že palmový olej je nezdravý (58 %) a další významný důvod byl, že zákazníci považují potraviny s palmovým olejem za méně kvalitní (32 %). Důvody se u některých lidí vzájemně kombinují.


Přečtěte si článek Ekologická odtučňovací kúra: Jak se vyhnout palmovému oleji
O přítomnost palmového oleje se zajímají nejčastěji rodiče malých dětí. Zájem o dětskou výživu bez něj narostl během pár týdnů o stovky procent
O přítomnost palmového oleje se zajímají nejčastěji rodiče malých dětí. Zájem o dětskou výživu bez něj narostl během pár týdnů o stovky procent
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jak za Rohlik.cz říká Adéla Flejšarová, za několik týdnů, co je zaškrtávátko k dispozici, jej využilo 22 % zákazníků, řádově nižší desetitisíce lidí. Lidé s tímto filtrem nejčastěji nakupují v sekci sladké a slané, dále v dětské výživě, čokolády a pečivo. „Co se týče prodejů, tak strmý růst jsme zaznamenali u značky dětské výživy Babybio, která je bezpalmová a také ji tak Rohlik promuje. U ní je nárůst o stovky procent v posledních týdnech, i přesto, že je to spíše prémiová a docela drahá značka,“ říká Adéla Flejšarová.

Proč se Rohlik.cz rozhodl usnadnit vyhledávání potravin bez palmového oleje? “Větší zájem o potraviny bez palmového tuku pozorujeme už několik měsíců, hodně se ozývají rodiče malých dětí, kteří logicky zkoumají etikety nejvíc pečlivě. V kamenném supermarketu nic jiného nezbývá, na internetu to naštěstí jde bez luštění etiket,” vysvětluje obchodní ředitel Rohlik.cz Tomáš Jeřábek. Podle údajů Rohliku lidé v souvislosti s palmovým olejem řeší hlavně dva problémy: nedostatek produktů bez palmového oleje a zdlouhavé zkoumání etiket. Ten druhý problém Rohlik tedy vyřešil.

Co ostatní internetové supermarkety? David Zúbek ze Z-Marketu říká, že i jeho obchod uvažuje o podobné úpravě. Na odpověď od iTesco čekáme.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist