https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-zivy-vanocni-stromek-v-kvetinaci-nebo-stromek-z-setrne-pestovaneho-lesa-tady-jsou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete živý vánoční stromek v květináči? Nebo stromek z šetrně pěstovaného lesa? Tady jsou

16.12.2016 08:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vánoční stromky s FSC certifikátem můžete zakoupit a podpořit tak zdravější vývoj lesů na vícero místech ČR, především v blízkosti FSC certifikovaných lesních majetků.
Vánoční stromky s FSC certifikátem můžete zakoupit a podpořit tak zdravější vývoj lesů na vícero místech ČR, především v blízkosti FSC certifikovaných lesních majetků.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Na to, abychom se mohli chovat ekologicky a být šetrní k přírodě, nemusíme o Vánocích ani chodit do lesa, ale můžeme přispět i jinak. Například koupí vánočních stromků s FSC certifikátem, které pocházejí z lesů, kde se hospodaří přírodě blízkým způsobem. Nebo jehličnanem v květináči.
 

Certifikační systém FSC je mezinárodní systém podporující environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů celého světa, a tím napomoci chránit mizející, ohrožené a devastované světové lesy. V praxi například nevznikají jednodruhové plantáže, určené pouze pro výsadbu a následnou „sklizeň“ vánočních stromků. Ty s certifikátem FSC jsou obvykle vybírány jednotlivě, což zajišťuje ohleduplné chování k lesnímu porostu, jelikož jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek přispívající ke stabilitě a vyváženému růstu lesa. Pořizovací cena FSC certifikovaného stromku se nijak neliší od nabídky ostatních prodejců, spíše je nižší.

V České republice již certifikaci FSC splňuje mnoho vlastníků a správců lesů, dodávající na předvánoční trh stromky šetrné k přírodě. I v mnohých městech stojí na náměstích velké vánoční stromy s tímto certifikátem.

Jedním z takových stromů je i brněnský vánoční strom, který je každoročně vypravován z lesního majetku Školního lesního podniku Křtiny. Ten patří mezi nejstarší majetky s certifikací FSC na území České republiky (již od roku 1997). „Možnost vybrat a koupit si místní vánoční stromek s jasným a ekologicky šetrným původem namísto stromku, který má neznámý nebo dokonce nelegální původ, je tou správnou vánoční volbou,“ dodává Tomáš Duda, ředitel FSC ČR.

Možností je zakoupení vánoční jedličky v květináči, jejichž obliba rok od roku stoupá. V Brně se prodávají například v Domě ochránců přírody v Brně, kde sídlí ekologická poradna Veronica.
Možností je zakoupení vánoční jedličky v květináči, jejichž obliba rok od roku stoupá. V Brně se prodávají například v Domě ochránců přírody v Brně, kde sídlí ekologická poradna Veronica.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Rezekvítek

Vánoční stromky s FSC certifikátem můžete zakoupit a podpořit tak zdravější vývoj lesů na vícero místech ČR, především v blízkosti FSC certifikovaných lesních majetků, například v Krkonošském národním parku, konkrétně ve Vrchlabí. Více informací na Czechfsc.cz a Poznej dřevo.

Druhou možností je zakoupení vánoční jedličky v květináči, jejichž obliba rok od roku stoupá. V Brně se prodávají například v Domě ochránců přírody v Brně, kde sídlí ekologická poradna Veronica, i na dalších místech České republiky. Pořízením živého stromku v květináči lidé pomáhají snižovat množství odpadu, který by vznikl ze stromu řezaného, a na jaře mohou pomoci také přírodě přímou výsadbou.

„Zejména lidé, kteří si chtějí jedličku v květináči pořídit poprvé, se podivují nad velikostí stromku, která je přibližně 40 centimetrů. Vysvětlujeme jim, že čím menší sazenice je, tím lépe se na jaře ujme po výsadbě v lese či na zahradě,“ vysvětluje Radka Matějíčková z Ekologického institut Veronica a dodává: „Řada lidí si ovšem stromeček chce ponechat do dalších Vánoc. Pokud budou jedli postupně přesazovat do větších květináčů, velký vánoční stromek si v průběhu let sami vypěstují.“

Prodej těchto vánočních stromků za 99 Kč v Brně pokračuje až do pátku 23. prosince. Po Vánocích je potřeba stromky opět umístit ven a počkat do jara, než bude možné je vysadit. Brněnské ekologické organizace ve spolupráci s Lesy města Brna pak připravují společnou výsadbu, díky které se rozšíří zastoupení jedle bělokoré v příměstských brněnských lesích. Akce se koná 8. dubna 2017 u lesních školek Svinošice nedaleko Vranova. Za 18 let fungování projektu se díky vánočním jedličkám v květináči již podařilo vysadit několik hektarů jedlového lesa.

V Praze se dá jedle bělokorá v květináči zakoupit například ve středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze 10 – Hostivaři za 150 Kč.

Více informací naleznete na webu Veronicy nebo na webu Toulcova dvora. Pražané si mohou koupit vánoční stromech z výchovných probírek z pražských lesů.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Renata Tomanová
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist