Chcete živý vánoční stromek v květináči? Nebo stromek z šetrně pěstovaného lesa? Tady jsou
Certifikační systém FSC je mezinárodní systém podporující environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů celého světa, a tím napomoci chránit mizející, ohrožené a devastované světové lesy. V praxi například nevznikají jednodruhové plantáže, určené pouze pro výsadbu a následnou „sklizeň“ vánočních stromků. Ty s certifikátem FSC jsou obvykle vybírány jednotlivě, což zajišťuje ohleduplné chování k lesnímu porostu, jelikož jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek přispívající ke stabilitě a vyváženému růstu lesa. Pořizovací cena FSC certifikovaného stromku se nijak neliší od nabídky ostatních prodejců, spíše je nižší.
V České republice již certifikaci FSC splňuje mnoho vlastníků a správců lesů, dodávající na předvánoční trh stromky šetrné k přírodě. I v mnohých městech stojí na náměstích velké vánoční stromy s tímto certifikátem.
Jedním z takových stromů je i brněnský vánoční strom, který je každoročně vypravován z lesního majetku Školního lesního podniku Křtiny. Ten patří mezi nejstarší majetky s certifikací FSC na území České republiky (již od roku 1997). „Možnost vybrat a koupit si místní vánoční stromek s jasným a ekologicky šetrným původem namísto stromku, který má neznámý nebo dokonce nelegální původ, je tou správnou vánoční volbou,“ dodává Tomáš Duda, ředitel FSC ČR.
Vánoční stromky s FSC certifikátem můžete zakoupit a podpořit tak zdravější vývoj lesů na vícero místech ČR, především v blízkosti FSC certifikovaných lesních majetků, například v Krkonošském národním parku, konkrétně ve Vrchlabí. Více informací na Czechfsc.cz a Poznej dřevo.
Druhou možností je zakoupení vánoční jedličky v květináči, jejichž obliba rok od roku stoupá. V Brně se prodávají například v Domě ochránců přírody v Brně, kde sídlí ekologická poradna Veronica, i na dalších místech České republiky. Pořízením živého stromku v květináči lidé pomáhají snižovat množství odpadu, který by vznikl ze stromu řezaného, a na jaře mohou pomoci také přírodě přímou výsadbou.
„Zejména lidé, kteří si chtějí jedličku v květináči pořídit poprvé, se podivují nad velikostí stromku, která je přibližně 40 centimetrů. Vysvětlujeme jim, že čím menší sazenice je, tím lépe se na jaře ujme po výsadbě v lese či na zahradě,“ vysvětluje Radka Matějíčková z Ekologického institut Veronica a dodává: „Řada lidí si ovšem stromeček chce ponechat do dalších Vánoc. Pokud budou jedli postupně přesazovat do větších květináčů, velký vánoční stromek si v průběhu let sami vypěstují.“
Prodej těchto vánočních stromků za 99 Kč v Brně pokračuje až do pátku 23. prosince. Po Vánocích je potřeba stromky opět umístit ven a počkat do jara, než bude možné je vysadit. Brněnské ekologické organizace ve spolupráci s Lesy města Brna pak připravují společnou výsadbu, díky které se rozšíří zastoupení jedle bělokoré v příměstských brněnských lesích. Akce se koná 8. dubna 2017 u lesních školek Svinošice nedaleko Vranova. Za 18 let fungování projektu se díky vánočním jedličkám v květináči již podařilo vysadit několik hektarů jedlového lesa.
V Praze se dá jedle bělokorá v květináči zakoupit například ve středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze 10 – Hostivaři za 150 Kč.
Více informací naleznete na webu Veronicy nebo na webu Toulcova dvora. Pražané si mohou koupit vánoční stromech z výchovných probírek z pražských lesů.
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama