https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chystate-se-na-podzim-vysadit-stromy-nadace-partnerstvi-vam-na-jejich-nakup-prispeje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chystáte se na podzim vysadit stromy? Nadace Partnerství vám na jejich nákup přispěje

22.3.2019 09:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sázení stromů v obci Josefov.
Sázení stromů v obci Josefov.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace Partnerství
Do konce května mohou zájemci z řad obcí, škol, spolků a sdružení žádat u Nadace Partnerství o grant na podzimní výsadbu dřevin, žádat je možné do 30 tisíc korun. Podmínkou však je, že stromy a keře vysadí dobrovolníci z řad místních obyvatel, kteří se zaváží pečovat o ně následujících pět let. Informuje o tom Nadace Partnerství.
 

Zároveň se musí jednat o druhy stromů na našem území původní, jako jsou lípy, duby, jeřáby, javory, či staré ovocné odrůdy, které přispějí k zachování přírodní rozmanitosti.

Částku ve výši 10 až 30 tisíc korun lze využít ke koupi a dopravě sazenic stromů a keřů, kůlů, ochranného pletiva nebo na propagaci projektu. Samotná výsadba by ale měla probíhat na dobrovolnické bázi.

„Letošní výzvou chceme upozornit i na vzrůstající potřebu výsadby stromů, které jsou klíčovým prvkem ke zvyšování odolnosti měst i krajiny vůči klimatickým změnám a podporují zadržování cenné vody v půdě,“ zdůrazňuje koordinátorka adaptačních programů Nadace Partnerství Zuzana Šeptunová.

Každoroční nadační výzva se neobejde bez pravidelného přispění společnosti MAKRO a projektu Stromy místo letáků. Spolupráce obou subjektů tento rok oslaví desetileté výročí. „K navrácení stromů a keřů do krajiny mohou nově přispět i zákazníci společnosti E.ON. Ta přispěje nadaci 50 korun za každého zákazníka, který přejde z papírových faktur na elektronické,“ vyzývá Šeptunová. Na výsadby kromě výše zmíněných firem přispívá brněnská firma Reda, tzv. stromoběžci v rámci závodů RunCzech a individuální dárci.

Pravidelnou grantovou podporu na stromové výsadby uděluje Nadace Partnerství od roku 2004. „V roce 2018 jsme prostřednictvím grantových příspěvků rozdali bezmála 3,5 milionu korun. Hned 2,4 milionu z toho směřovalo na výsadbu stromů a péči o ně. Výsadeb se vloni účastnilo 37 980 lidí a společně se jim podařilo vysadit 1886 stromů a keřů na 315 místech,“ vypočítává manažer grantů Radim Cenek.

Podrobnosti, jak příspěvek získat, jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz v sekci zaměřené na granty.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist