ČIŽP: Změna pravidel pro dovoz ohrožených druhů
Po vstupu do EU přijala Česká republika unijní legislativu i v oblasti dovozu zvířat a rostlin. "Nové předpisy jsou zásadní změnou legislativy. Pro běžného člověka mohou být i těžko přehledné," uvedla Pavla Říhová, vedoucí referátu CITES při ČIŽP a dodala, že unijní předpisy jsou i mnohem přísnější a zavádí nová pravidla, se kterými by se zájemci o dovoz dotčených druhů měli seznámit.
Kruhochvost nížinný patří mezi ohrožené živočišné druhy. | |
Foto: Jan Šatoplet/EkoList |
Například legislativa EU v oblasti CITES (viz níže), je ještě přísnější než samotná úmluva CITES. Zavádí mimo jiné nové členění kategorií chráněných druhů nebo zařazuje nové druhy, které v CITES nejsou, ale které EU považuje za vhodné chránit (jedná se zejména o evropské druhy).
"Nově také platí zákaz obchodního využívání druhů, které jsou zařazeny do přílohy A," řekla Říhová. "Pokud takový druh nemá prokázaný odchov v zajetí či neslouží vědeckým účelům, pak se s ním nesmí obchodovat, vystavovat za peníze, nebo třeba jenom inzerovat jeho prodej." V tomto posledním bodě řeší právníci inspekce, zda v takovém případě spadá odpovědnost na inzerenta či na médium, které inzerát zveřejnilo.
Ohledně druhů v kategorii A a B je nutné dovozní a vývozní povolení, pro druhy C a D stačí tzv. oznámení o dovozu. Formuláře jsou k disopzici na hraničních přechodech nebo na Ministerstvu životního prostředí ČR. Legislativa EU ošetřuje také na obchod s některými výrobky z tuleňů a kytovců, a obchod s kožešinami ze zemí, které používají k lovu nášlapné pasti.
Nová legislativa rozšiřuje pravomoci České inspekce životního prostředí. Inspekce a celní orgány mají nově právo podezřelý exemplář zadržet až do doby, než ověří údaje a proběhne správné určení druhu a podobně. Zabavit exemplář má právo již jen inspekce. Pokud bude prokázán přestupek, může inspekce udělit pokutu až 200 000 korun, pokud by se deliktu dopustila právnická osoba, pak pokuta může dosáhnout milionu korun.
Od května tohoto roku jsou všechny zásilky živých zvířat ze zemí mimo EU odbavovány v Praze-Ruzyni, kde je detašované pracoviště ČIŽP. Inspektoři tak mohou provádět kontroly spolu s celníky, čímž se zkracuje doba odbavení zvířat a snižuje se tak jejich stresové zatížení. V blízkosti Ruzyně by v budoucnu mělo vyrůst záchranné centrum, kam by bylo možno umisťovat zabavené exempláře.
CITES je zkratka Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Účelem úmluvy je postavit mezinárodní obchod s ohroženými druhy pod společnou kontrolu všech zemí světa, aby se docílilo jejich efektivní ochrany před úplným vyhubením. Podle stupně ohrožení jsou jednotlivé druhy členěny do celkem tří kategorií - CITES I, II, III. K úmluvě již přistoupilo více než 160 zemí světa, ČR je členskou zemí úmluvy od ledna 1993. Inforamce o CITES naleznete například na stránkách České inspekce životního prostředí (http://www.cizp.cz/Main.aspx?ido=144&sh=165092219) nebo na stránkách Ministerstva životního prostředí (http://www.env.cz/www/laws/cites2.nsf).
Další odkazy: http://www.cites.org/
reklama