https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/domovy-pod-zemi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Domovy pod zemí

12.2.2002 16:15 | BRNO (EkoList)
Spojené státy jsou pověstné svými mrakodrapy. Přesto právě zdejší architekti začali v 70. letech prosazovat směr, který drží své stavby hodně při zemi. Jedná se o domy ze všech stran, kromě čelní zdi, chráněné zemí. Jednalo se o bezprostřední reakci na energetickou krizi z počátku 70. let, kdy prudký nárůst cen tepla a dalších energií vedl k hledání nových, účinnějších způsobů izolace staveb. A právě země se ukázala jako vynikající pomocník, neboť v domech chráněných zemí se uspořilo až 80% energie na vytápění v zimě a na klimatizaci v létě.
 

Na první pohled obyčejné ...
Zpředu vypadají domy chráněné zemí docela obyčejně. Jsou postaveny z klasických materiálů a mají obvykle hodně velká okna, aby bylo zajištěno dostatečné prosvětlení vnitřního prostoru. Okna jsou pochopitelně také důležitá k přivedení vzduchu do místností. Teprve při pohledu ze strany se dům ztrácí ve svahu a shora můžeme vidět už třeba jen záhon jahod. Proto zemní domy ideálně zapadají do krajiny a mohou se stavět i na svazích pro běžnou zástavbu nevhodných a zemědělsky obtížně využitelných. Kromě toho země chrání domy před požárem a dalšími živelnými pohromami jako je například krupobití nebo větrná smršť. Domy jsou dokonale tiché, protože země chrání i před hlukem přicházejícím zvenčí.

Pod povrchem
Jak už bylo řečeno, v zemních domech se dá ušetřit až 80 % energie potřebné k vytápění. Pod zemí jsou totiž úplně jiné teploty než nad zemí. Lednová teplota půdy v dvoumetrové hloubce se pohybuje okolo 10 °C, i když nad povrchem jsou mrazy okolo -20 °C. Dům chráněný zemí tedy obklopuje prostředí s teplotou o 30 °C vyšší než dům nadzemní.

Abychom za takových podmínek dosáhli příjemné pokojové teploty, stačí místnost ohřát pouze o 12 °C nad okolní teplotu a to je ve srovnání s nadzemním domem obrovský rozdíl. Aby země, která je výborným vodičem tepla, neodváděla teplotu z domu, musí se mezi vnější zdi a okolní půdu umístit izolace z tuhé pěnové hmoty. Pokud dům stojí v menších hloubkách, zabráníme tím také poškození zdi v důsledku promrzající půdy.

Netradiční klimatizace
Dům chráněný zemí bychom jistě ocenili také v letních vedrech. Dva metry pod povrchem země dosahuje teplota v našich klimatických podmínkách nanejvýš 15 °C.

Na žádoucí teplotu ji snadno dorovná sluneční záření procházející skrze okna a teplo produkované lidmi a domácími spotřebiči. Když jsou stěny klasického nadzemního domu jsou ohřívány vzduchem teplým 30 °C, zbývají nám jen dvě možnosti: nedýchatelné horko nebo energeticky náročná klimatizace. Mimořádný chladicí efekt má i zelená střecha, na rozdíl od klasické krytiny nebo asfaltového povrchu.

Tento článek vyšel v tištěném EkoListu č. 2/2002.


reklama

 
Radana Císařová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist