Dům z hlíny není zemljanka
Není to hrad z písku
V mnoha lidech přetrvává falešný dojem, že stavby z hlíny nejsou dostatečně stabilní. Podle občanského sdružení Zelené bydlení jsou však stejně stabilní jako domy klasické, mají stejné izolační vlastnosti a srovnatelně chrání před mrazem.
Aby se dílo podařilo
Aby se dílo podařilo, je třeba použít správnou hlínu, ty pravé příměsi, vhodný poměr a technologii. Hlína by neměla obsahovat více než 20 % jílu, musí být dobře rozmělněna a homogenizována a následně dokonale zhutněna. Do hlíny můžeme přidat stabilizátor (například vápno), který zlepší její mechanické vlastnosti. Dobrého však nesmí být příliš, takže podíl stabilizátoru by rozhodně neměl přesáhnout 5 %.
Skoro žádná energie
Na výrobu nepálené cihly se spotřebuje minimální množství energie. Občanské sdružení Zelené bydlení spočítalo, že na výrobu obyčejné cihly padne 40x více energie než na výrobu cihly nepálené. Proto postavíme-li rodinný domek z nepálených cihel, ušetříme 10 - 15 Mwh, což je asi hodinový výkon jednoho bloku elektrárny.
Udržuje skvělou atmosféru
Interiér domu postaveného z nepálených cihel je charakteristický příjemným mikroklimatem s optimální vlhkostí vzduchu okolo 50 %. Ti, kdo tráví dlouhé hodiny pod sprchou, jistě ocení, že se v koupelně ani po dlouhém sprchování nesráží pára. Hlína vlhkost pohltí a postupně zase vylučuje zpět do místnosti.
Příjemné mikroklima je zřejmě jedním z důvodů, proč nepálenou hlínu používá řada novodobých architektů i významných osobností pro výstavbu luxusních objektů.
Hliněný dům vlastní podle občanského sdružení Zelené bydlení architekti Le Corbusier a Frank Lloyd Wright nebo bývalý americký prezident Ronald Reagan.
Nikdo není dokonalý
Nic není zcela bez chybičky. Také nepálené cihly mají několik méně příjemných vlastností. Zeď z nich jednak není ideálním podkladem k zavěšování těžkých předmětů a také se nehodí kvůli malé "pevnosti v tahu" pro stavbu plochých stropů.
Nedostatek je možné vyřešit postavením stropu z jiného materiálu - např. ze dřeva nebo vytvořit klenutý strop namísto plochého. Mírně problematické je také omítnutí zdí. Je dobré použít měkkou sádrovou omítku, tvrdší omítky je nutné nahazovat na předem připevněné pletivo.
Tento článek vyšel v tištěném EkoListu č. 2/2002.
reklama