https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dve-stavebni-sporitelny-nabizeji-zelene-produkty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dvě stavební spořitelny nabízejí „zelené“ produkty

10.10.2008 16:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Plánujete zateplit dům, koupit čistírnu odpadních vod, tepelné čerpadlo nebo solární panely, a nemáte na to dost peněz? Raiffeisen stavební spořitelna vám dá úvěr a v rámci své ekologické kampaně sjedná konzultaci s odborníky a ke všemu pomůže získat slevu. Wüstenrot nabízí úvěry na financování oprav, rekonstrukcí a modernizací bytových domů ve spojení s programem Panel.
 

Staré špaletové okno
Výměna starých oken za nová může být nákladná záležitost. Můžete si na ní půjčit peníze od stavební spořitelny. Na snímku staré špaletové okno.
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Všechny stavební spořitelny nabízejí překlenovací úvěry nebo úvěry ze stavebního spoření, které je možno využít na potřebné opravy a rekonstrukce (např. na výměnu oken, zateplení domu, rekonstrukci topení nebo změnu způsobu vytápění), které vedou k úsporám energií. Některé stavební spořitelny ale nabízejí produkt zaměřený přímo na ekologická opatření.

Ekolist.cz oslovil stavební spořitelny – Raiffeisen stavební spořitelnu, Hypo stavební spořitelnu (která v současnosti přechází pod Raiffeisen), Wüstenrot, Českomoravskou stavební spořitelnu, Stavební spořitelnu České spořitelny a Modrou pyramidu stavební spořitelnu – s dotazem, zda ve své nabídce mají „zelené“ finanční produkty. Z oslovených stavebních spořitelen odpověděly jen Wüstenrot a Raiffeisen stavební spořitelna (potažmo Hypo stavební spořitelna přecházející pod Raiffeisen stavební spořitelnu).

Wüstenrot nabízí speciální překlenovací úvěr Revit, který je určen především bytovým družstvům a společenstvím bytových jednotek, které chtějí využít programu Panel, spuštěného Státním fondem rozvoje bydlení. Cílem programu Panel je pomocí zvýhodněných podmínek přístupu k úvěrům poskytnutých bankami a stavebními spořitelnami usnadnit financování oprav a modernizace panelových bytových domů.

„Revit je poskytován s nulovou akontací, tzn. že příjemce úvěru nemusí mít předem ušetřeny žádné vlastní prostředky a veškeré náklady na opravu může financovat pouze z úvěru,“ říká Helena Dušková z Wüstenrotu. Úvěr pak splácí družstvo nebo společenství z fondu oprav a jeho splátky jsou individuálně propočítávány tak, aby se u jednotlivých domácností pokud možno nezvyšoval dosavadní příspěvek na fond oprav. Jedinou podmínkou je dodržení maximální doby splatnosti 25 let.

„Ze zkušeností z realizovaných oprav domů vyplývá, že po úpravách se spotřeba tepla snižuje v průměru až o 40 %, čímž dochází k významné úspoře energie,“ říká Helena Dušková.

Raiffeisen kromě finančních služeb nabízí i zprostředkování konzultace k odborné stránce zákazníkova záměru. Na webu ekologické kampaně Raiffeisen, nazvané Vůně peněz, můžete zjistit, kde všude ve svém domě můžete ušetřit na úsporách energií nebo za odpadní vodu. Můžete zde také položit dotaz, na který vám odpoví pracovníci partnerských firem nebo poradci v oblasti úspor energií. Na webu také naleznete informace o růstu cen energií, grafy a tematické články. Součástí webu je i interaktivní dům, kde jsou představena jednotlivá řešení alternativních zdrojů. Nechybí ani případové studie, kalkulátory nebo soutěž o praktické ceny.

Jak postupovat, pokud se chcete využít služeb kampaně? Zajdete do poradenského centra Raiffeisen stavební spořitelny na konzultaci svého záměru. Pracovníci stavební spořitelny pak s vaším požadavkem kontaktují jednu z šesti partnerských firem, které se na kampani podílejí. Firma následně vypracuje projekt včetně rozpočtu a nabídne slevu od pěti až do padesáti tisíc korun. Pro zafinancování celého projektu pak Raiffeisen stavební spořitelna nabídne některý ze svých úvěrových produktů. Kampaň je však krátkodobá, začala v září a potrvá do 31. října 2008.


reklama

 
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist