https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ekis-reloaded
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EKIS reloaded

22.10.2008 18:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Po několik let mohli lidé využívat služeb Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Mohli se zde poradit, konzultovat své záměry nebo získat informace v oblasti vytápění, zateplování a úspor energií. Využít mohli jak přímé návštěvy ve středisku, tak internetové stránky www.i-ekis.cz. Jenom za rok 2007 poskytlo 45 středisek EKIS na 7500 konzultací. S počátkem roku 2008 však činnost EKIS na pár měsíců ustala – už se ale zase rozjela znovu a od začátku října funguje i internetová poradna.
 

Izolace stavby továrny
Potřebujete poradit, jak správně zateplit svůj dům? Zeptejte se v EKIS.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Böda
Římanovo ministerstvo průmyslu a obchodu vloni vyhodnotilo provoz České energetické agentury (ČEA), která provoz EKIS v rámci státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie EFEKT financovala, jako neefektivní. Jak uvádí ministerstvo, stála administrace EFEKTu prostřednictvím ČEA 19 milionů ročně, což je podle Martina Římana na padesátimilionový program EFEKT „příliš velký luxus“. Martin Říman si od převedení této agendy přímo na ministerstvo slibuje úsporu 15 milionů. Zrušením ČEA se neměly omezit podpory úspor energie a obnovitelných zdrojů.

Převedení agendy ale nešlo zřejmě tak snadno. Původně se mělo do poloviny ledna 2008 rozhodnout, která střediska dostanou dotaci na poskytování konzultací. Vybraná střediska ovšem začala fungovat až od půlky dubna. Web, na který může kdokoliv pomocí formuláře poslat dotaz nebo si na něm přečíst odpovědi na dotazy jiných tazatelů, se znovu rozjel až na začátku října. Proč to trvalo tak dlouho? „Zpoždění bylo způsobeno zrušením ČEA ke 31. prosinci 2007,“ vysvětluje Jana Trechová z MPO.

Hledat radu na původní adrese www.i-ekis.cz není v současnosti dobrý nápad. Doménu má registrovanou soukromá společnost Topinfo a ministerstvu se zatím nepodařilo dohodnout se s ní na jejím předání. Na starém webu i-ekis.cz stále visí upozornění, že elektronické služby EKIS byly dočasně pozastaveny. To už ale není pravda. EKIS je „reloaded“, ale na nové adrese www.mpo-efekt.cz/cz/ekis.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek. EkoWATT je zároveň tvůrcem nového webu EKIS.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Podle Jany Trechové by z pohledu veřejnosti měla služba fungovat stejně jako doposud. Pro poradce přišla změna ve způsobu proplácení konzultací. „Oproti předchozím letům nejsou střediska placena za sumu otevíracích hodin pro veřejnost, ale pouze za prokázané konzultace,“ říká Jana Trechová. Co v praxi znamená „prokázaná konzultace“, vysvětluje Monika Kašparová: „Nově se neproplácí konzultace emailem. Všechny elektronické konzultace musí jít přes formulář poradny. Tím se zároveň dotazy evidují, což významně snižuje administrativu“.

Neptej se tak hloupě

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist