Greenpeace vydalo průvodce pro samostatnou výrobu elektřiny
V případě rodinných a bytových domů Greenpeace doporučují fototermický systém nebo fotovoltaické elektrárny. U rodinných domů organizace zmiňuje také například ostrovní systém, který se skládá z fotovoltaické elektrárny a akumulátoru, jenž ukládá vyrobenou energii na později. Pro firmy publikace nabízí technologické řešení v podobě fotovoltaiky, fototermiky, bioplynových stanic a využívání biomasy nebo malé vodní elektrárny.
Kromě popisu jednotlivých typů samostatné výroby energie nabízí publikace také informace o možnostech zisku dotace, například z programu Nová zelená úsporám nebo z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkukrenceschopnost. Zájemcům předkládá také postup při instalaci systému nebo příklady praxe ze zahraničí.
"Příklady ze zahraničí ukazují, že občanská a komunitní výroba energie přináší užitek lokální ekonomice, místním zemědělcům, lidem a firmám. Posiluje bezpečnost dodávek energií, zlevňuje cenu energií a zlepšuje ochranu životního prostředí, především kvalitu ovzduší. Česko v tomto ohledu totálně zaspalo a existuje zde zatím pouze jedna energeticky soběstačná obec - středočeské Kněžice," uvedl Jan Freidinger z Greenpeace.
Podle ekologů je spalování fosilních paliv jednou z hlavních příčin globálního oteplování a měnícího se klimatu. Rychlý přechod na obnovitelné zdroje by mohl dopomoci k cíli v roce 2050 dosáhnout nulových emisí oxidu uhličitého způsobených člověkem, míní.
reklama