https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hlidejte-si-znecistovatele-sveho-okoli-pohodlne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hlídejte si znečišťovatele svého okolí pohodlně

28.12.2015 12:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Je to vaše prostředí, hlídejte si ho.
Je to vaše prostředí, hlídejte si ho.
Foto | EcologyWA / Flickr
Jmenuje se to naprosto hrozně: Integrovaný registr znečišťování (IRZ). Je to databáze, do které se hlásí, kolik bylo za daný rok do životního prostředí vypuštěno znečišťujících látek. Ekologická organizace Arnika se snaží data z registru lidsky zprostředkovat normálnímu člověku a pravidelně vyhlašuje své žebříčky znečišťovatelů. Nově Arnika představila webovou aplikaci, kde si každý může najít, jak je to se znečišťováním prostředí v jeho okolí. Najděte si web Znečišťovatelé pod lupou a hlídejte si znečištovatele svého okolí sami.
 

Její vznik Arnika iniciovala jako pomyslný dárek desátému výročí IRZ. Aplikaci vytvořil nadaný sedmnáctiletý středoškolský student Vojtěch Staněk. S její pomocí si mohou lidé sami vytvořit nejen žebříčky největších znečišťovatelů pro celou Českou republiku, jednotlivé kraje, ale i pro libovolně zvolený okruh svého bydliště, a to za všechny roky, po něž jsou data do IRZ ohlašována, tedy od roku 2004 do roku 2014.

„Tato aplikace představuje kvalitativní skok ve zpřístupnění informací z IRZ veřejnosti a hodláme ji ještě doplnit o konkrétní údaje o největších znečišťovatelích,“ okomentoval před časem zprovoznění internetové aplikace předseda Arniky Jindřich Petrlík.

Webová aplikace Znečišťovatelé pod lupou se i se svým autorem Vojtěchem Staňkem umístila na čtvrtém místě letošního ročníku soutěže „Společně otevíráme data“, kterou organizuje Fond Otakara Motejla. Tato soutěž si klade za cíl přispět k rozvoji a zkvalitnění služeb pro občany a zdůraznit přínos a potenciál otevřených dat. Letos soutěžilo 27 různorodých projektů. Aplikace Znečišťovatelé pod lupou, kterou provozuje Arnika, a která umožňuje občanům získat informace o znečištění toxickými látkami v konkrétních lokalitách ČR, vysloužila svému mladému autorovi i speciální Cenu za nejlepší studentskou aplikaci.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist