https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hluk-ve-skolkach-muze-byt-skodlivy-projekt-velke-ucho-s-tim-trem-skolkam-pomohl
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hluk ve školkách může být škodlivý. Projekt Velké ucho s ním třem školkám pomohl

5.12.2016 01:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Měření hluku ve školce. Děti, čas nasadit sluchátka.
Měření hluku ve školce. Děti, čas nasadit sluchátka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ecophon
Hluk ve školách a školkách je běžný. Všichni ho známe a málokdo z nás jej ještě vůbec vnímá. Smířili jsme se faktem, že děti jsou prostě hlučné. Pokud navíc dělají společné aktivity, hladina hluku ve třídě může dosahovat až takové míry, že je srovnatelná s jedoucím traktorem. A to v pořádku není. Děti se v hluku špatně soustředí, jsou roztěkané, jsou více unavené, bolí je hlava a hraniční hodnoty mohou sluch i poškodit. Pomoci má projekt Velké ucho.
 

Projekt Velké ucho pr mateřské školy připravila společnost Saint-Gobain Ecophon a nezisková organizace TEREZA. Aktuálním výsledkem jsou tři akusticky vyladěné učebny a snížení jejich vnitřního hluku.

Společnost Saint-Gobain, respektive její Ecophon je specialistou na akustická řešení všeho druhu. Společně se sdružením TEREZA a jeho projektem Ekoškola pro mateřské školy vytvořili projekt Velké ucho.

Ve sto Ekoškolkách děti společně se skřítky Hlučňáčky a Ticháčky zkoumaly hluk a zvuk ve škole. Měly možnost se seznámit s tím, jak zvuk vzniká, jak se šíří, a jak může ovlivnit jejich chování. Tři nejlepší mateřské školky, které v maximální míře zkoumaly a řešily problém hlučnosti, získaly jako odměnu akustickou úpravu prostoru, který samy definovaly jako nejhlučnější a nejméně příjemný pro pobyt.

Každá z nich našla největší akustický problém jinde. V Dřísech byl největší oříšek v podobě velké učebny, kde společně fungovaly dvě třídy a vzájemně se rušily. Ve Vlkavě se potýkali s vysokými klenutými stropy a navíc s hlukem z jídelny, která není oddělitelná. Hlučná jídelna zvítězila také v Mokré-Horákově.

Ve všech třech školkách se provedla měření hluku a výsledek je podle odborníků z Ecophonu téměř šokující. Naměřené hodnoty se totiž blížily 80 dB, což je hodnota, kdy už je doporučené nošení ochranných pomůcek. Po aplikaci akustických opatření klesly hodnoty téměř o polovinu, ačkoli se vždy jednalo pouze o částečnou úpravu.

Co na to normy?

Pro prostor denní místnosti mateřských škol a jídelny předepisuje norma ČSN 73 0527 širokopásmový akustický obklad stropu. Další požadavky již nejsou blíže definovány, na rozdíl od základních, středních i vysokých škol, kde je norma trochu přísnější. Splnění normy by měla hlídat hygienická stanice, ovšem v praxi vidíme, že se tak neděje. Snahou tohoto projektu je tedy upozornit na aktuální nevyhovující situaci širokou veřejnost i odborníky, aby naše děti měly odpovídající prostředí pro učení a rozvoj.

Místnost s akustickým obkladem stropu.
Místnost s akustickým obkladem stropu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ecophon

Ve všech třech školkách proběhla částečná akustická opatření v hodnotě desítek tisíc korun. Výsledky překvapily i samotné učitelky. „Změnu po úpravě vnímáme jako velikou. Dříve, když si děti hrály, ve školce to hlukem někdy až vibrovalo. Opatření působí pozitivně i na děti, které se celkově ztišily, nemají potřebu se vzájemně překřikovat. Nové prostředí se nám i dětem velice líbí a moc příjemně se nám tu pracuje,“ říká Klára Jindrová z Dřís.

Podobně hodnotí úpravu i paní ředitelka Jitka Čadilová z Vlkavy. „Dříve byl prostor třídy akusticky nevyhovující, ale byli jsme na to zvyklí. Netušili jsme, že se to dá změnit, a ani bychom na to neměli dostatek financí. Velkou změnu jsme neočekávali, ale po realizaci se prostor třídy opravdu změnil. Zvuk se zde již tolik nešíří a hlavně nevzniká ozvěna. Všichni si změnu pochvalujeme a děti si již nezakrývají uši při větším hluku," říká Jitka Čadilová.

Naměřené hodnoty ve zkratce:

Dřísy – 78,9 → 76,2dB = 2,7dB

Hladina akustického tlaku (LAeq) před úpravou byla v herně ve výši 78,9 dB.

Akustické řešení Ecophon MasterTM SQ a instalováno 35% podlahové plochy. Po akustické úpravě se hodnota snížila na 76,2 dB. (Pokles hladiny akustického tlaku je o 2,7 dB, což představuje snížení hluku téměř na polovinu.)

Vlkava 76,1 → 67,2 dB = 8,9 dB

Vstupní měření akustických parametrů se odehrávalo v době svačiny dětí v prostoru jídelny. Hladina akustického tlaku byla 76,1 dB. Do tohoto prostoru se instaloval systém Ecophon AdvantageTM A po celé ploše stropu (28 m2) a výstupní měření, taktéž při svačině dětí, odhalilo výrazné zlepšení, a sice pokles hladiny o 8,9 dB. Doba dozvuku taktéž značně poklesla v celém měřeném frekvenčním pásmu od 125 – 4 000 Hz.

Mokrá-Horákov 65,6 → 62,9 dB = 2,7 dB

Kuchyň o výměře 22 m2 jsme opatřili akustickým systémem Ecophon AdvantageTM A, a jako bonus jsme se rozhodli pro instalaci volně zavěšených prvků Ecophon SoloTM do třídy Motýlků, které zabrání šíření hluku po celé místnosti.

Zajímaly nás akustické náměry hned dvou prostor – samotné kuchyně a dále také třídy Motýlků. Vstupní a výstupní měření akustických parametrů probíhalo jednak v době oběda ve třídě, a pak v kuchyni při mytí a úklidu nádobí. Výsledné poklesy hladin hluku o 2,7 dB při obědě a o 3,6 dB při činnostech v kuchyni byly výrazné. Pokles hladiny hluku o 3 dB znamená snížení hluku na polovinu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist