https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/i-vanoce-se-mohou-obejit-bez-palmoveho-oleje-bezpalmaku-cz-radi-jak-na-to
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

I Vánoce se mohou obejít bez palmového oleje. Webové aplikace poradí, jak na to

2.12.2016 01:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Spotřebitelé mohou využít také Vyhledávač potravin bez palmového oleje. Stačí vybrat jednu z kategoriíí potravinářských výrobků a najít potřebné zboží, například teď před Vánoci tuky a oleje vhodné na pečení cukroví
Spotřebitelé mohou využít také Vyhledávač potravin bez palmového oleje. Stačí vybrat jednu z kategoriíí potravinářských výrobků a najít potřebné zboží, například teď před Vánoci tuky a oleje vhodné na pečení cukroví
Spolek BezPalmáku.cz v těchto dnech spouští kampaň „Vánoce bez palmáku“. Ta má spotřebitelům připomenout, že v poslední době tolik kritizovaný palmový olej se běžně vyskytuje ve většině prodávaných tucích na pečení i cukrovinek, včetně těch vánočních. Alternativy k němu jsou podle spolku přitom dostupné a ani se cenově dramaticky neliší.
 

Zatímco diskuse o dopadech produkce palmového oleje utichá a prodej tohoto tuku se pomalu vrací do původního stavu, neutěšená situace v Indonésii se nemění a deštné pralesy jsou nadále v ohrožení, upozorňují zástupci spolku. „Palmový tuk nejenom škodí tropickým pralesům, ale má také nepříznivý dopad na lidské tělo. Je proto naprosto skandální, že jím výrobci kvůli jeho nižší ceně za poslední roky nahradily původní suroviny, a na úkor zdraví a planety tak dali přednost vyšším ziskům,“ zdůvodňuje kampaň zakladatel spolku Ondřej Mirovský.

Spotřebitelé na webových stránkách spolku nyní najdou jednoduchou aplikaci, pomocí níž mohou rychle a jednoduše oslovit firmy a požádat je, aby palmový tuk do svých produktů už nepřidávaly.

Nejen před Vánoci mohou lidé využít také podrobný Vyhledávač potravin bez palmového oleje. Stačí vybrat jednu z kategorií potravinářských výrobků a najít potřebné zboží, například tuky a oleje na pečení vánočního cukroví. Pro větší přehlednost lze výpis s potravinami bez palmového tuku stáhnout ve formě tabulky do vlastního počítače.

Zájemcům o detailnější problematiku palmového oleje je od října k dispozici také nová publikace Kudy teče palmový olej, volně ke stažení na webových stránkách centra Glopolis.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist