Jak chutnají odrůdy raných třešní? Právě začala výstava, kde to můžete zjistit
Zájemci o staré odrůdy si mohou prohlédnout mezi jinými třešněmi také původní české odrůdy, které již uzrály v třešňových alejích či genofondových sadech do sladkokořenitých chutí.
Mezi nejznámější patří odrůda Karešova z Ostroměře u Hořic. K vidění budou i další zajímavé odrůdy z jiných koutů Evropy.
Třeba z Francie pocházející polochrupka Lyonská, dříve Jaboulayova, původně pojmenovaná podle školkaře, který ji v roce 1822 objevil mezi semenáči. I přes svou ranost je velkoplodá, mrazuodolná a oblíbená pro svou šťavnatost a lahodně kořenitou chuť.
Prohlédnout si může přes dvě desítky odrůd našich předků. Vybrané odrůdy i ochutnat. Nespornou výhodou raných třešní je, že nebývají červivé.
Podaří se nám i letos odhalit některou ze zapomenutých odrůd?
Máte ještě na zahradě či ve vašem okolí některou ze starých zapomenutých odrůd? Některé patří mezi skutečné poklady, ale nejsou k nalezení: Buketova, Královská, Naršanská, Plotišťská, Uherská měkká. Chcete se podílet na jejich záchraně? Vezměte je s sebou. I vaše vzorky se mohou vyjímat na výstavě!
Potřebujete se poradit o svých ovocných stromech? Dobrou radu naleznete během výstavy v pomologické poradně. Máte i jedinečnou možnost určení vaší staré odrůdy.
Po celou dobu výstavy budou přítomni pomologové, kteří vám mohou určit donesený vzorek či poradit ohledně pěstování, chorob či škůdců červených peckovin. Můžete přinášet vzorky starých odrůd třešní na určení v počtu cca 20 ks se stopkami a ideálně i větvičku s listy.
Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.
reklama