https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-na-adventni-venec-aby-vydrzel-az-do-vanoc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na adventní věnec, aby vydržel až do Vánoc?

28.11.2020 07:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Marzena7 / Pixabay
Adventní věnce jsou neodmyslitelnou součástí vánoční tradice. V posledních letech se na ně běžně používají smrkové větvičky, které jsou na trhu snadno dostupné. Často tak ale dochází k situaci, kdy poslední adventní neděli zapalujeme svíčku na opadané dekoraci, která slavnostní náladu příliš nepřináší. Pokud máte možnost, doporučuji držet se postupu našich předků a použít větvičky jedlové. Ty sice také časem seschnou, ale zůstávají na větvičkách a neopadají. Samozřejmě jsou po několika týdnech stejně hořlavé jako ostatní rostlinný materiál, dbejte tedy při zapalování svící zvýšené opatrnosti.
 

Pokud patříte mezi příznivce vánočního stromku v květináči, máte na jeho pořízení nejvhodnější čas. Je totiž potřeba začít rostlinu s časovým předstihem „oteplovat“, což znamená, navyknout ji postupně na vnitřní teplotu. Při nákupu se snažte upřednostnit stromky zasazené v květináči co nejdéle, mají lepší kořenový systém a tím větší šanci na přežití. Po nákupu stromek umístěte do místnosti se stálou teplotou kolem 8 stupňů Celsia a 2 – 3 dny před Vánoci zvyšte teplotu na 15 stupňů. Při jeho adaptaci nesmíte také zapomenout, že se zvyšováním teploty se logicky zvyšuje i zálivka.

Stejně, ale v opačném pořadí postupujte, až budete po Vánocích stromek umísťovat do zahrady. Pokud to počasí dovolí, zahrabejte ho i s květináčem do půdy, aby měl kořenový bal stejnou teplotu jako okolní zemina. Takto uchovaný stromek vám může sloužit na Vánoce i několik let. Stačí ho jen zalévat a zhruba jednou za 3 roky přesadit do květináče o asi 5 cm většího.


reklama

 
Jiří Burda
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist