https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-na-prikrmovani-zvirat-aby-jim-prospivalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na přikrmování zvířat, aby jim neškodilo

29.12.2020 15:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pamlsky pro volnou zvěř vyžadují velkou opatrnost. Mělo by to by něco, co zvířata mají ve svém jídelníčku.
Pamlsky pro volnou zvěř vyžadují velkou opatrnost. Mělo by to by něco, co zvířata mají ve svém jídelníčku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Arcibiskupské lesy a statky Olomouc
Podle balady Jaromíra Erbena Štědrý den mají i zvířata ochutnat ze stolu hospodáře. Dnes to nelze v žádném případě doporučit. Pes či kočka, kteří jsou během celého roku krmeni krmivem vyváženým a vhodným pro konkrétní zvíře, mohou díky této tradici strávit část svátků hospitalizováni ve veterinární nemocnici s akutním zánětem slinivky, varují veterináři.
 

Lidská strava, ať už sváteční nebo běžná, není pro domácí mazlíčky vhodná. U zvířat vede nejčastěji k průjmům či zvracení.

Svým mazlíčkům dopřejete nejlepší nadílku v podobě pamlsků určených přímo pro ně. Zásadní je, aby šlo o dobroty, které normálně požívají. To je žádné sladkosti, žádné slanosti, žádné uzeniny.

Licence | Volné dílo (public domain)

Přikrmování volně žijících zvířat vyžaduje ještě větší opatrnost. Ptákům dávejte ptačí krmení; drobní opeřenci mají rádi různá semena, směsi se slunečnicí, zalité v loji, nikoli v síťkách, do kterých se mohou zamotat. Přikrmovat je vhodné, až nastanou mrazy.

Labutím a kachnám dávejte raději zbytky zeleniny nebo speciální směsi pro ně určené. Pečivo sice sežerou, ale nedělá jim dobře a neobsahuje žádné živiny jim prospěšné ani vitamíny. Z podobných důvodů je lepší nepřikrmovat koně či jiná zvířata na pastvě.

Důležité je zvířata nepřekrmovat. Především u zvířat ve volné přírodě není jisté, kolikrát se jim podobného krmení, jakému se věnujete vy, dostalo.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist