https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-se-tridi-oleje-a-tuky-z-domacnosti-stocte-je-to-petky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se třídí oleje a tuky z domácnosti? Stočte je do PETky

3.8.2018 01:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
PETku se starým olejem do kontejneru vhodíte. Nic nikam nepřelívejte.
PETku se starým olejem do kontejneru vhodíte. Nic nikam nepřelívejte.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Stibralová / Mladí ochránci přírody
V Praze jsou kontejnery na tříděný odpad nepřehlédnutelné – papír, plasty, sklo a nápojové kartony. Každý je potká pár kroků od domova. Ale co třeba olej a jiné tuky z vaření? Nejsnadnější je olej z pánve vylít do kuchyňského dřezu nebo do záchodu a při mytí nádobí přidat o trochu víc jaru. Jenže tuky v odpadu udělají pořádnou neplechu a v trubkách určitě neplatí, že „kdo maže, ten jede“. Tuk se spojuje s ostatními odpady, podivná hmota tvrdne a snižuje průchodnost trubek – od bytové přípojky až po městskou kanalizaci. O nežádoucím vykrmování hlodavců v podzemí nemluvě. Zvyšují se nároky nejen na městský rozpočet, ale i na peněženku každého z nás. Péče o bytovou přípojku odpadu totiž patří mezi běžnou údržbu bytu, kterou si platí i lidé v nájemních bytech.
 

Dobře, a kam s ním tedy? Nejjednodušší je olej doma v kuchyni slívat do obyčejné PETky a pečlivě zavřít víčkem. Uzavřenou nádobu můžete zdarma odevzdat v jednom z dvaceti sběrných dvorů po celé Praze.

Některé městské části však svým obyvatelům jdou naproti a umísťují k vybraným stanovištím tříděného dopadu speciální popelnice na oleje a tuky. První byla Městská část Praha 2, která má na svém území kromě sběrného dvora už od října 2015 deset míst, určených pro vyhození PET láhví s oleji a tuky z domácností.

Nikdo se nemůže vymlouvat, že mu nevyhovuje třeba otvírací doba sběrného dvora. Černé nádoby (standardní 240 l kontejnery) s hnědým víkem jsou výrazně označeny a polepeny nepřehlédnutelným návodem. Uzavřená PETka s olejem se jednoduše hodí otvorem ve víku do vyhrazené popelnice úplně stejně jako jakýkoli jiný tříděný odpad. Rozhodně se nic nikam nepřelévá!

Stejný systém funguje i v některých dalších českých městech, třeba v Humpolci, Jičíně, Jihlavě, Olomouci, Přerově,...

Sběrné dvory přijímají uzavřené nádoby s oleji a tuky z domácností ze zákona po celé ČR. V některých zemích je možné PETky s kuchyňskými tuky a oleji odkládat i na vybraných benzínkách, ale to je spíš jen pro ilustraci.

Sebraný odpad se využívá buď pro výrobu energie nebo po zpracování pro chemický průmysl, pro potravinářské účely není vhodný. Doma další využití, jako třeba spalování v kotlích nebo kamnech, kompostování nebo dokonce návrat do kuchyně nepřichází v úvahu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana StibralováAutorka pracuje jako ekoporadkyně pro Mladé ochránce přírody. tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist