https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-si-ohrat-vodu-ekologicky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak si ohřát vodu ekologicky

4.5.1999 11:29 | PRAHA (EkoList)
Závěrečný díl našeho seriálu o úsporách energií v domácnostech se týká ohřevu teplé užitkové vody a několika zásad šetření vodou. Tento cyklus připravujeme s pomocí poradce v oblasti energetických úspor Karla Murtingera.
 

Ohřev teplé užitkové vody (TUV) znamená druhý nejvyšší výdej energie v domácnosti. Způsoby ohřevu vody se příliš neliší od způsobů vytápění. Velmi často probíhá ohřev vody společně s vytápěním.

Elektřina
Průtokový ohřívač vody spotřebovává velké množství energie. Vyplatí se pouze tam, kde odebíráme teplou vodu pouze nárazově. Pro ohřev vody pomocí elektřiny existují také akumulační zásobníky. Skládají se z tlakové nádoby a topné spirály. Voda se ohřívá osm hodin denně, stejně jako při vytápění pomocí akumulačních kamen.

Plyn
K ohřevu TUV plynem se používají u nás převážně průtokové ohřívače. Jiným a úsporným řešením jsou nepřímo ohřívané zásobníky teplé užitkové vody. Takový zásobník se umístí dovnitř plynového kotle, který zajišťuje vytápění bytu.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo je účinnější pro ohřev na nižší teploty, proto se hodí na ohřívání vody v bojleru či vody ve venkovním i vnitřním bazénu. Je vhodné kombinovat tepelné čerpadlo s doplňkovým zdrojem (elektrokotel, dřevoplyn, přímotopy atd.).

Solární energie
Solární energie se velmi dobře hodí jako doplňkový zdroj pro ohřev teplé užitkové vody. Nevíce se vyplatí k ohřívání vody v bazénech. TUV ohřátá pomocí sluneční energie se dá buď rovnou použít, nebo akumulovat v nádrži. Čím je ale doba akumulace delší, tím je systém méně úsporný.

Úspora vody
Velkých energetických úspor můžeme dosáhnout také tím, že se naučíme šetřit s vodou. Důležitou zásadou je, že čím kratší je porubí, tím více se sníží tepelné ztráty. Nejčastěji používaný kohoutek by proto měl být co nejblíže tepelnému zdroji. Zásobníky na TUV by měly být dobře zaizolované a neměly by být zbytečně veliké. Také kapající kohoutky způsobují velké ztráty. Jedním pouze "slabě" kapajícím netěsným kohoutkem (10 kapek za minutu) odkape asi 170 litrů vody za měsíc.

Je zbytečné nechávat téci trvale teplou vodu do umyvadla a odtékat bez užitku do odpadu při mytí nebo čištění zubů. Není úsporné mýt nádobí pod tekoucí vodou. Naopak sprchování je třikrát úspornější, než mytí v napuštěné vaně. V obchodech jsou navíc k dostání úsporné sprchové hlavice, díky nim se dá spotřeba vody při sprchování snížit až o polovinu.


reklama

 
Další informace |
Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen plynu serveru Sfinance.cz
Kateřina Ondřejová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist