https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-vratit-zivot-do-mestskeho-vnitrobloku-pet-videi-ukazuje-cestu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak vrátit život do městského vnitrobloku? Pět videí ukazuje cestu

11.9.2020 03:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vnitroblok v ulici Železná.
Vnitroblok v ulici Železná.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Magistrát hl. m. Prahy
Vnitrobloky jsou ve městě jedno z míst, kde se dá snadno něco udělat pro zlepšení městského klima i sousedských vztahů. Jenže vnitrobloky (i lidské vztahy) bývají často zanedbané. Pět videí, která zveřejnil spolek Bieno, může lidem přinést inspiraci i navézt ke konkrétním řešení.
 

Tématem videí jsou klimatické změny a jejich řešení v prostředí vnitrobloků. Ať už jde o stromy, zachytávání vody, zasakování vody, pěstování v nádobách, popínavky a jako bonus dobré sousedství.

Ve videích účinkují „tahouni“ z jednotlivých vnitrobloků a další obyvatelé, kteří za obnovou vnitrobloků stojí, a představují svůj vlastní pohled na to, jak se dobrat změn a jak lze jednoduchými a často levnými řešeními pomoci klimatu.

Videa byla natočena v létě 2020 v sedmi pražských vnitroblocích. Vzniklo 5 krátkých dokumentů, které tvoří sérii, ale mohou fungovat i samostatně. Pro natáčení využilo Bieno vnitrobloky, které se měly zapojit do původně plánované fyzické přehlídky Živé vnitrobloky v dubnu 2020. Plán byl kvůli covidové situaci v ČR pozměněn a přetaven do video přehlídky.

Díl 1: Hýčkejte stromy

Velký strom dokáže chladit výkonem násobně vyšším než klimatizace. Hodnota vzrostlého stromu je ohromná, rozumné je tedy pečovat o stromy, které ve vnitroblocích už jsou. Jak na to říká arborista Karel David Peřina ve vršovickém vnitrobloku Pod Rapidem. Odborně provedená by měla být i výsadba nových stromů, která se povedla např. ve vnitrobloku v Mikulandské. Při pečování nezapomínejte na zálivku!

Díl 2: Chytejte dešťovku

Velkou část vnitřního města tvoří střechy, voda z nich ale nemusí odtékat do kanálu. Ve vnitrobloku v Mikulandské svádějí vodu z 300m2 střech čtyřmi okapy do podzemní nádrže. Dvorek Nad Sokolovnou využívá soustavu recyklovaných IBC kontejnerů. Jaké jsou možnosti, výhody, náklady a technické detaily těchto řešení, včetně např. přepadu vody? K čemu vodu druhotně využít?

Díl 3: Umožněte zasakování

Náhradou betonových dvorků za rostlý terén nebo dlažbu můžeme udržet ve městě vodu. Tahounky a majitelky domu v Botičské to dokázaly, odměnou je zelený vnitroblok. Mluví o tom, jak velká práce rozbíjení a vynášení betonu byla, jak dlouho trvala a co pod povrchem objevily. Ve vnitrobloku v Mikulandské nahrazovali dožitý beton dlažbou, kterou doplnili záhony a stromem. „Dříve byly sklepy pořád vlhké. Nyní je dům suchy, vodu tahají kytky“, říká lídr Pavel Hradecký.

Díl 4: Pěstujte v nádobách a popínejte

I ve vnitroblocích, kam nelze navézt zeminu, můžeme pěstovat - buďto v nádobách (tím myslíme cokoli) nebo na svislých plochách, kterých je ve městě dost (zdi, ploty, garáže). Výhodou popínavek jsou malé půdní nároky a obrovská listová plocha, tj. vysoký klimatický efekt. Specifika pěstování v nádobách osvětluje ve vnitrobloku v Korunní zahradník Filip Pol. Dáte-li pozor na vysychání, vymrzání a odtok vody, zvládnete to.

Díl 5: Pěstujte sousedství

Vnitrobloky Halasova a Lvovská, tahounky Lenka Kotousová a Šimona Huitric. Dva příběhy budování sousedské komunity kolem vnitrobloku, doplněné vzpomínáním babiček na to, jak to chodilo na dvorech dříve.

Natáčení probíhalo v těchto vnitroblocích:
Vnitroblok Mikulandská
Vnitroblok Botičská
Vnitroblok Halasova
Vnitroblok Korunní
Vnitroblok Nad Sokolovnou
Vnitroblok Lvovská
Vnitroblok Pod Rapidem


reklama

 
foto - Týcová Barbora
Barbora Týcová
Autorka je projektová manažerka spolku Bieno.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist