https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jaky-vanocni-stromek-je-nejlepsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký vánoční stromek je nejlepší?

30.11.1998 15:38 | PRAHA (EkoList)
Do letošních Vánoc už nezbývá ani měsíc. Většina z nás již byla jistě vtržena do předvánočního shonu. Vánoční cukroví, vánoční nákupy, vánoční úklid, vánoční výzdoba... Vánoční stromek je jistě téměř nejdůležitější součástí této výzdoby.
 

V dnešní době už nemůžeme vyrazit do lesa, nějaký ten pěkný stromek si vyhlédnout a odnést domů. O tuto možnost jsme ochuzeni. (Pokud ten les, do kterého se vydáme, náhodou nepatří nám.) Ale naskytují se jiné možnosti.
Můžeme si pořídit vánoční stromeček "na jedno použití", nebo "trvanlivý"; přírodní, nebo umělý. Každá varianta má jistě své výhody i nevýhody.
Pokud si kupujeme stromek přírodní, měli bychom se zamyslet, odkud pochází. Stromeček, který je z naší republiky a pochází z průklestu lesa, je daleko ekologičtější, než například exotická jedle, dovážená ze zahraničí.

Hlavně ve městech vyvstává po Vánocích problém, jak stromky likvidovat. V Praze se o jejich sběr budou starat jednotlivé obvodní úřady v rámci sběru velkoobjemového odpadu. Bohužel, Pražské služby, které se starají o svoz odpadu, ještě nemají vyřešený způsob, jak budou se stromky dále nakládat. Ideálním řešením by bylo je drtit a přidávat do kompostu. V horším případě budou spáleny. Nejlepší způsob, jak zjistit, jak je zajištěna likvidace stromků v jiných městech, je zatelefonovat si na příslušný obecní úřad.

Umělý stromek se nyní už asi finančně vyplatí kvůli stále stoupající ceně živých stromků. Je otázkou, zda je nakonec ekologičtějším řešením než živý stromeček. Při jeho výrobě jistě vzniká množství těžko odbouratelného odpadu. A pokud stromek doslouží, sám se takovým nevítaným odpadem stává.

Podle mého názoru je nejlepším řešením pořídit si vánoční stromek v květináči. Během roku může například stát na balkóně. Jeho cena není vysoká a péče o něj není náročná. Neopadává jako schnoucí uříznutý stromeček a nemusíme si každoročně po Vánocích lámat hlavu s tím, kam ho vyhodíme. Takovéto řešení je také nejvíce šetrné k životnímu prostředí.


reklama

 
Kateřina Ondřejová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist