Kde sehnat nádoby na tříděný odpad do interiéru?
Vytipovali jsme osmnáct firem, kterým jsme e-mailem zaslali žádost o informace, zda tyto koše vyrábějí či prodávají. Z došlých odpovědí vyplývá, že firem, které prodávají odpadkové koše na tříděný odpad, není mnoho. Není problém sehnat velký či menší kontejner na tříděný odpad, ale s žádostí o odpadkové koše na tříděný odpad jsme uspěli jen u firmy Mevatec Roudnice na Labem. Sortiment Mevatecu je poměrně široký, zahrnuje maloobjemové koše do domácností i větší koše pro kanceláře, školy nebo dílny. Vybrat si můžete i co se týče technického provedení. Mimo klasických košů můžete na tříděný odpad využít odpadkové tašky zavěšené do stojanu (o objemu 10 nebo 40 litrů), štosovatelné kontejnery (45 litrů) nebo osmnáctilitrové kontejnery, které lze zavěsit nad sebe do rohu místnosti. Lze si pořídit i šedesátilitrové kontejnery s podvozkem nebo celé mobilní stojany na tříděný odpad. Mevatec také dodává kontejnery na nebezpečný odpad, určené například pro sběr baterií. Nejlevnější obyčejný desetilitrový odpadkový koš stojí devadesát devět korun, za mobilní stojany s celkovým objemem 120 litrů zaplatíte bez koruny 14 tisíc Kč.
Pro třídění odpadů není nezbytné mít speciální barevné nádoby. Například v prostorách Fakulty humanitních studií v Praze jsou jednak barevné dvěstěčtyřicetilitrové kontejnery, jednak obyčejné odpadkové koše, vybavené jen nápisem příslušného tříděného odpadu. Je však otázka, zda by výrazněji označené nádoby na tříděný sběr nezlepšily kvalitu třídění. Byl jsem svědkem toho, jak pan uklízeč všechny koše na tříděný papír a plast obešel a sesypal je dohromady. Na můj dotaz mi odpověděl, že co jde – noviny nebo PET lahve – před vyhozením do kontejneru vybere a roztřídí, zbytek jde do směsného odpadu. Důvodem jeho počínání bylo to, že studenti nerespektují nápisy na nádobách a odpad netřídí. Jako důkaz mi ukázal obsah koše vyhrazeného pouze pro papír. Kromě pár novin zde byla směs ohryzků, šlupek od banánů a kelímků od kávy. Příjemné zjištění bylo, že pan uklízeč třídí, nepříjemné to, že studenti už tolik ne. Nešťastné je to, že studenti vidí, že se tříděný odpad sesype dohromady.
Zajímavou zkušenost udělal se zaváděním třídění Pražský magistrát na začátku loňského roku. Jako první měli nádoby na tříděný odpad pracovníci odboru životního prostředí a odboru dopravy, spolu s informací, co do kterého koše patří. S tříděním odpadů nebyl mezi pracovníky žádný větší problém. Ukázalo se však, že uklízečky při úklidu všechny koše sesypávaly do jednoho pytle a vyhazovaly do směsného odpadu. Problém vznikl tím, že na rozdíl od úředníků nedostaly žádné instrukce k novému opatření, nedostaly ani žádné vybavení. Na každé patro totiž fasovaly jeden pytel na odpadky, nově potřebovaly na každý druh odpadu jeden. Z této příhody vyplývá, že nestačí jen koupit dostatečný počet nádob na tříděný odpad, ale je nutné o způsobech a smyslu třídění informovat jak ty, kteří budou odpad třídit, tak ty, kteří ho budou uklízet.
Kontakt:
Mevatec
Chelčického 1228
413 01 Roudnice nad Labem – Bezděkov
Tel.: 416 823 181
www.mevatec.cz
Pokud byste věděli o dalším dodavateli či prodejci košů na tříděný odpad pro domácnosti, kanceláře či školy, dejte nám vědět na adresu redakce.
reklama