https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kveten.zacina-sezona-kvetin-ktere-k-nam-neleteli-pres-pul-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Květen. Začíná sezóna květin, které k nám neletěly přes půl světa

1.5.2019 01:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Až povadnou, dejte je na kompost.
Až povadnou, dejte je na kompost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Nela Keroušová / Farma V + N
Slovo “sezóna" pochází ze starofrancouzského slova “seison" a znamená "vhodná příležitost", "pravý čas". Takže jestli máte na jaře chuť na pečené kaštany a v zimě na čerstvý chřest, tak jste prostě mimo sezónu (nebo těhotná). A jestli si chcete kupovat v zimě růže, na jaře slunečnice a v létě tulipány, tak jste také mimo sezónu. Jistě, monstrózní trh s květy je vyrobí a doveze kdykoliv a kamkoliv.
 

Jenže i kvůli importu jsme od naší krajiny tak odcizeni, že už ani nevíme, co je vlastně obsahem místní sezóny. Kdy je ten správný čas pro co.

Letos to může být poprvé, kdy uvidíte ve správnou dobu pole plné květin. O Víkendu otevřených zahrad, který se koná 8.-9. června 2019, můžete zajet na některou z květinových farem, které během uplynulých pěti sezón v ČR vznikly.

Poznáte, jak ve správnou dobu u nás kvetou například pivoňky, první růže, pryskyřníky, kosatce, mnoho trvalek i první letničky, které znáte snad už jen z dětství, z básní nebo starých obrazů.

Květiny z české květinové farmy.
Květiny z české květinové farmy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Nela Keroušová / Farma V + N

A dejte si do kalendáře upomínku, že příští rok nemusíte slavit sv. Valentýna, ale 1. máj, jako odvěký lásky čas. Třeba s kyticí voňavých tulipánů.

Nemusíme přitom řešit, jestli máme s kým trávit svátek lásky, květen je příležitost zamilovat se do životadárné krajiny, vyzdobené svůdnými květy. Být s krajinou ve vztahu, dávat a brát.

Květy z české farmy jsou darem krajiny, co prošel rukama pěstitelek a pěstitelů, nakrmil včely a motýly. A navíc neletěl tisíce kilometrů, nespotřeboval desítky litrů vody z polopouště, kontaminované chemikáliemi.

A obejde se bez balení v plastu a pokud po zvadnutí skončí na kompostu, bude to skvělý konec.

Květinové farmy v krajině jsou pestrým rájem pro hmyz a jiné živočichy, bývají místem společenských setkání tam, kde už nejsou ani hospody.

Většina farem, které znám, jedná přirozeně v souladu s trvalou udržitelností a ohledem na ekologii. V tak barevné polykultuře a přiměřené rozloze a s trochou dobré vůle to nebývá problém.

Mapa květinových farem od Gabriely Kyškové Ze záhonku:


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Nela Keroušová tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist