Lednová, trochu netradiční úvaha o tepelné izolaci domu
Jak to souvisí s tepelnou izolací domu? Před skoro dvěma lety jsem dokončil další část té nikdy nekončící činnosti- snižování spotřeby energie v domě. Už dávno mám zatěsněná a ztrojená okna, vyzkoušel jsem reflexní roletu i náhradu vnějšího skla izolačním dvojsklem, stropy a podlahy jsou také izolované a tak jsem nakonec přistoupil k tomu nejdůležitějšímu opatření- tepelné izolaci obvodových stěn. Použil jsem 12cm silné desky pěnového polystyrenu na vnější straně zdí, na nich je pak tenkovrstvá omítka, je to dnes běžný systém . Jen pro informaci, vyšlo to na 200 000 Kč, za to už by člověk měl dostat nějakou protihodnotu. Moje výpočty a měření spotřeby ukazují, že doba návratnosti této investice bude okolo 15 až 20 let. Až dosud jsem nicméně tepelnou izolaci vnímal jen z hlediska úspory energie (zemního plynu) a úspory peněz (je to něco jako důchodové připojištění).
Když jsem ale ležel s chřipkou, tak jsem začal topit i v místnostech, které normálně trvale nevytápíme (dva pokoje v přízemí, koupelna, záchod), řekl jsem si, že když jsem nemocný tak si dopřeji ten přepych mít všude teplo a čert vem šetření energií. Když jsem postupně přidával teplotu na termostatickém ventilu v pokoji, tak mne trochu překvapilo, že nad 22 °C je mi již nepříjemně horko, má to ale logické vysvětlení, pocit tepelné pohody jak známo souvisí nejen s teplotou vzduchu ale také s teplotou povrchu stěn a ty jsou teď (venku je přibližně nula) díky tepelné izolaci na vnější straně jen o jeden stupeň chladnější než vzduch. Zrovna v této chvíli jsem ze zvědavosti změřil povrchovou teplotu vnitřního skla okna a je o 3 °C nižší než teplota vzduchu v místnosti. Když už jsem v tom měření, teploty v předsíních kde není topné těleso a které sousedí s nevytápěnou šachtou schodiště se pohybují mezi 15 a 17 °C tj. o 4 až 6 °C pod teplotou ve vytápěných místnostech. Tím, že je dům izolován zvenku, tak neizolované vnitřní stěny představují jen relativně malou překážku šíření tepla a teplotní rozdíly uvnitř domu jsou malé.
Největší překvapení, ale bylo když jsem se dnes podíval na graf spotřeby plynu, který mi můj počítač tvoří z tabulky kam pravidelně zapisuji stav plynoměru. Místo pořádné špičky, podstatného zvýšení spotřeby energie, je tam jen mírný pahrbek; v době kdy byla venkovní teplota v průměru kolem nuly se spotřeba zvedla jen o nějakých 10%.
Je to možná překvapující, ba šokující zjištění, ale takové ty běžné zásady o šetření energií jako je:
- snížit teplotu nebo zavřít radiátor v místnosti, kterou zrovna neobýváme,
- nastavit termostat na noční pokles teploty,
- umísťovat topná tělesa pod okno aby eliminovala vliv studeného vzduchu "stékajícího" od okna,
- zatáhnout na noc závěs z těžké látky přes okno,
- a podobně
Teprve přímý prožitek, to, že jsem strávil skoro tři týdny v "intimním" kontaktu se svým domem mi ukázal, že jsem přes všechny teoretické znalosti a výpočty zapomněl na tu nejdůležitější věc. Celý můj dům se (alespoň z hlediska tepelného) změnil ale já jsem zapomněl změnit svůj životní styl, přizpůsobit se změněným podmínkám, vybrat si část protihodnoty za oněch 200 000 Kč ve formě pohodlí a tepelného komfortu. Prostě jsem se choval jako bych stále bydlel v tom klasickém předválečném rodinném domku, kde bylo stále zima a kde základní metodou jak ušetřit bylo přestat někde topit.
Takže úplně nakonec jedna rada od energetického poradce, jehož zaujetí pro úspory energie oslabila těžká chřipka. Rozhodně si svůj dům zaizolujte, zlepšete okna, prostě dělejte všechno co se dělat má, ale nakonec si ve svém "novém" domě dopřejte "mazácké teplíčko"(jak jsme tomu říkávali na vojně). Znamená to sice trochu "vyplýtvané" energie a peněz, ale ty necelé 2 Kč za den, které utratíte navíc za plyn za to stojí!
Převzato z agentury KONIKLEC - Sněmu dětí pro životní prostředí
reklama