MF DNES otestovala kvalitu vajec z klecových chovů, podestýlky i biovejce
Jak MF DNES uvádí, test prokázal, že kvalita vajíček se může lišit i mezi vejci v jednom balení. „Koupit deset zcela bezvadných vajíček v jednom balení je téměř nemožné. Pokaždé je alespoň jedno zašpiněné, popraskané nebo není čerstvé,“ hodnotí MF DNES.
Jedním z nedostatků je podle MF DNES kvalita skořápek. „Pouze italská biovejce od Europotravin a německá biovejce od Zlatých vajec měla opravdu dobře vyvinutou skořápku,“ uvádí MF DNES. Ostatní, především česká, slovenská a polská vajíčka měla tenké a špatně vyvinuté skořápky, které mimo jiné snadněji praskají. Důvodem může být například snaha chovatelů ušetřit na krmných směsích nebo stáří a choroba nosnic, píše MF DNES.
„Nejvíce defektů, ať už jde o praskliny, plísně, nebo nečistoty v podobě trusu, peří a vaječného obsahu měla Česká vejce zakoupená v Bille. Ani jediná skořápka nebyla v pořádku. Dobře nedopadla ani Zlatá vejce z Alberta a biovejce Abatis z biopotravin Rozmarýna - z jejich deseti hodnocených vajíček mělo osm vadné nebo špinavé skořápky,“ stojí ve zprávě MF DNES.
V jednom balení lze nalézt různě čerstvá vejce, včetně vajec, která už kvalitou nevyhovují. „Nejméně čerstvá byla především Česká vejce zakoupená v Bille a od Europotravin z Globusu. Naopak nejčerstvější byla biovejce Abatis z biopotravin Rozmarýna,“ píše MF DNES.
Výsledky testu včetně doporučeného skladování a dalších informací můžete číst v článku: Vejce: křehké skořápky.
Výsledky testu v grafické podobě naleznete v infografice.
MF DNES také zkoumala, zda jsou zdravější obyčejná vejce, biovejce či tzv. omega vejce. Výsledky se dočtete v článku: Je zdravější omega, bio, či obyčejné vejce?
Přečtěte si článek V českých supermarketech se prodávají i biovejce (13.3.2008).
Nepřehlédněte článek Největší problém je sehnat krmivo, říkají čeští dodavatelé biovajec (14.3.2008).
S tématem souvisí i článek Klece – (ne)přijatelné řešení chovu nosnic (1. 4. 2008).
reklama