https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mf-dnes-otestovala-kvalitu-vajec-z-klecovych-chovu-podestylky-i-biovejce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF DNES otestovala kvalitu vajec z klecových chovů, podestýlky i biovejce

19.3.2008 14:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Redakce Testu DNES zveřejnila výsledky spotřebitelského testu 16 značek vajec. V testu byly tři balení vajec z ekologického zemědělství, dvě balení vajec z podestýlky a zbytek byla vajíčka z klecových chovů. Test provedli v Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické.
 

Jak MF DNES uvádí, test prokázal, že kvalita vajíček se může lišit i mezi vejci v jednom balení. „Koupit deset zcela bezvadných vajíček v jednom balení je téměř nemožné. Pokaždé je alespoň jedno zašpiněné, popraskané nebo není čerstvé,“ hodnotí MF DNES.

Jedním z nedostatků je podle MF DNES kvalita skořápek. „Pouze italská biovejce od Europotravin a německá biovejce od Zlatých vajec měla opravdu dobře vyvinutou skořápku,“ uvádí MF DNES. Ostatní, především česká, slovenská a polská vajíčka měla tenké a špatně vyvinuté skořápky, které mimo jiné snadněji praskají. Důvodem může být například snaha chovatelů ušetřit na krmných směsích nebo stáří a choroba nosnic, píše MF DNES.

„Nejvíce defektů, ať už jde o praskliny, plísně, nebo nečistoty v podobě trusu, peří a vaječného obsahu měla Česká vejce zakoupená v Bille. Ani jediná skořápka nebyla v pořádku. Dobře nedopadla ani Zlatá vejce z Alberta a biovejce Abatis z biopotravin Rozmarýna - z jejich deseti hodnocených vajíček mělo osm vadné nebo špinavé skořápky,“ stojí ve zprávě MF DNES.

V jednom balení lze nalézt různě čerstvá vejce, včetně vajec, která už kvalitou nevyhovují. „Nejméně čerstvá byla především Česká vejce zakoupená v Bille a od Europotravin z Globusu. Naopak nejčerstvější byla biovejce Abatis z biopotravin Rozmarýna,“ píše MF DNES.

Výsledky testu včetně doporučeného skladování a dalších informací můžete číst v článku: Vejce: křehké skořápky.

Výsledky testu v grafické podobě naleznete v infografice.

MF DNES také zkoumala, zda jsou zdravější obyčejná vejce, biovejce či tzv. omega vejce. Výsledky se dočtete v článku: Je zdravější omega, bio, či obyčejné vejce?

Přečtěte si článek V českých supermarketech se prodávají i biovejce (13.3.2008).

Nepřehlédněte článek Největší problém je sehnat krmivo, říkají čeští dodavatelé biovajec (14.3.2008).

S tématem souvisí i článek Klece – (ne)přijatelné řešení chovu nosnic (1. 4. 2008).


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist