Myslete na psy: Teplota v autě na sluníčku může během pár minut vyletět na dvojnásobek venkovní teploty
„Rozdílů mezi člověkem a psem je celá řada, ale během letních veder je zcela zásadní to, že se psi nepotí,“ uvádí Daniel Cao, tiskový mluvčí spolku OBRAZ - Obránci zvířat a dodává: „Jejich schopnosti ochladit se jsou omezené, proto jim hrozí přehřátí ještě více než lidem.“
Lidé často podceňují závažnost situace a neuvědomují si, že kolaps organismu psa nebo i jeho smrt, mohou nastat během několika minut. „Z toho důvodu se snažíme mezi lidmi šířit informace o tom, jak moc nebezpečné je zavírat psy do aut,“ vysvětluje Daniel Cao.
Co dělat, kdy na parkovišti najdete auto, ve kterém kvůli vysoké teplotě trpí pes? Obránci zvířat doporučují sehnat si někoho jako svědka, kdo další vaše počínání může například natočit na mobilní telefon. Důležité je zkusit najít majitele auta - nechat v obchodním centru vyvolat SPZ auta. Můžete také zkusit, zda náhodou nejsou otevřené některé dveře - zkuste i kufr. Můžete zavolat Policii ČR, ať nastalou situaci řeší ona. A v krajní nouzi, pokud například pes kolabuje, můžete rozbít okno vozu a psa vyndat. Je přitom potřeba mít na paměti, že rozbít okno auta není nic snadného. Navíc riskujete to, že majitel vozu po vás bude vymáhat uhrazení vzniklé škody.
Při první pomoci psovi dejte pozor, abyste mu neublížili. Rozhodně ho nepolévejte ledovou vodou, mohl by dostat teplotní šok. Psa je potřeba dostat do stínu a chladit mu hruď a slabiny vlhkou látkou - tričkem například. Dávejte psovi napít, ale ne ledovou vodu a jen po malých dávkách.
reklama