https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/myslete-na-psy-teplota-v-aute-na-slunicku-muze-behem-par-minut-vyletet-na-dvojnasobek-venkovni-teploty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslete na psy: Teplota v autě na sluníčku může během pár minut vyletět na dvojnásobek venkovní teploty

8.8.2016 13:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Auto je skleník. Na sluníčku v něm může teplota rychle narůst během pár minut. Nenechávejte své psy zamčené v autě.
Auto je skleník. Na sluníčku v něm může teplota rychle narůst během pár minut. Nenechávejte své psy zamčené v autě.
Nenechávejte své psy během teplých či slunečných dnů zavřené v autě, zní žádost Obránců zvířat. Interiér vozu se může během velmi krátké chvíle vyhřát i na dvojnásobek venkovní teploty. A zavřené zvíře pak v autě zbytečně trpí. Obránci zvířat přidávají i rady, jak postupovat, když najdete psa, jak se v cizím autě na sluníčku "peče" a jak mu poskytnout první pomoc.
 

„Rozdílů mezi člověkem a psem je celá řada, ale během letních veder je zcela zásadní to, že se psi nepotí,“ uvádí Daniel Cao, tiskový mluvčí spolku OBRAZ - Obránci zvířat a dodává: „Jejich schopnosti ochladit se jsou omezené, proto jim hrozí přehřátí ještě více než lidem.“

Lidé často podceňují závažnost situace a neuvědomují si, že kolaps organismu psa nebo i jeho smrt, mohou nastat během několika minut. „Z toho důvodu se snažíme mezi lidmi šířit informace o tom, jak moc nebezpečné je zavírat psy do aut,“ vysvětluje Daniel Cao.

Co dělat, kdy na parkovišti najdete auto, ve kterém kvůli vysoké teplotě trpí pes? Obránci zvířat doporučují sehnat si někoho jako svědka, kdo další vaše počínání může například natočit na mobilní telefon. Důležité je zkusit najít majitele auta - nechat v obchodním centru vyvolat SPZ auta. Můžete také zkusit, zda náhodou nejsou otevřené některé dveře - zkuste i kufr. Můžete zavolat Policii ČR, ať nastalou situaci řeší ona. A v krajní nouzi, pokud například pes kolabuje, můžete rozbít okno vozu a psa vyndat. Je přitom potřeba mít na paměti, že rozbít okno auta není nic snadného. Navíc riskujete to, že majitel vozu po vás bude vymáhat uhrazení vzniklé škody.

Při první pomoci psovi dejte pozor, abyste mu neublížili. Rozhodně ho nepolévejte ledovou vodou, mohl by dostat teplotní šok. Psa je potřeba dostat do stínu a chladit mu hruď a slabiny vlhkou látkou - tričkem například. Dávejte psovi napít, ale ne ledovou vodu a jen po malých dávkách.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist