https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mzp-varuje-pestitele-pozor-na-geneticky-modifikovane-petunie-jsou-nelegalni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP varuje pěstitele: Pozor na geneticky modifikované petúnie. Jsou nelegální

20.7.2017 09:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ministerstvo životního prostředí
Podle nejnovějších výsledků kontrol v zemích EU nejsou geneticky modifikovány jen oranžové petúnie, o čemž ministerstvo životního prostředí informovalo začátkem června, ale i vícebarevné. Ministerstvo životního prostředí proto apeluje na šlechtitele a pěstitele, aby si včas prověřili semena a řízky svých petúnií, které použijí pro příští sezónu, zda neobsahují genetickou modifikaci. K dispozici je aktualizovaný seznam s obchodními názvy odrůd, u kterých byla v různých členských státech EU k dnešnímu datu potvrzena přítomnost genetické modifikace.
 

Během kontrol prováděných ve všech zemích Evropské unie bylo zjištěno, že genetické modifikace se vyskytují nejenom u oranžových petúnií, ale i u vícebarevných květů. Geneticky modifikované petúnie se změněnou barvou květu nepředstavují riziko pro zdraví, ani pro životní prostředí.

Zahrádkářům, kteří uvedené petúnie pouze pěstují, ale neobchodují s nimi, pokuty nehrozí. Obchodníkům a prodejcům může Česká inspekce životního prostředí uložit pokutu až 500 000 korun, protože uvádění nepovolených geneticky modifikovaných organismů na trh zákon zakazuje.

V České republice provádí patřičné analýzy Národní referenční laboratoř pro identifikaci GMO a DNA fingerprinting ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby. Další možností je vyžádat si doklady o prověření od dodavatelů množitelského materiálu.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist