https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-hmyz-bez-chemie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na hmyz bez chemie

14.1.2000 12:30 | PRAHA (EkoList)
Víte, že obtížnému hmyzu se lze účinně bránit i bez chemických postřiků? Lze totiž používat biologicky účinné látky obsažené v některých rostlinách.
 

Mouchy uvnitř místnosti například vypudí zavěšený list ořešáku, venku stroužky citronu nebo pomeranče. Pokud vás obtěžují komáři pomažte se esencí z karafiátu, v domě se jich zbavíte pomocí listů bazalky, nebo rajčatového keře. Mravenců se zbavíte, když jim do cesty položíte list ořešáku, kousky citronu, nasypete skořici či sůl, nebo když jim stezičky pravidelně zaléváte výluhem z kopřiv.

Jestliže položíte do šatníku půlku citronu, nebo pověsíte pomerančovou kůru, neměl by se zde objevit ani jeden mol. Stejný výsledek by měla způsobit i levandule, máta peprná, nebo jemně mletý pepř nasypaný pod kobercem. Včely a vosy odpuzují listy ořešáku. Ten odhání, spolu s rozmarýnou a tymiánem, také blechy z psího pelechu. Pokud pokojové rostliny napadnou mšice, stačí je postříkat neředěným výluhem z kopřiv, zákvasem z přesličky, nebo roztokem s tabákem.


reklama

Lucie Domonkošová
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist