https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-zachrane-starych-odrud-se-muze-podilet-kazdy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na záchraně starých odrůd se může podílet každý

23.1.2002 11:08 | VESELKA (okres České Budějovice) (EkoList)
O záchranu krajových a starých odrůd ovocných stromů, ale i zeleniny či obilovin, se pokouší obecně prospěšná společnost Gengel, která sídlí na ekologické farmě Petra Dostálka ve Veselce nedaleko Trhových Svinů. Podle farmáře Dostálka se do jejich snah může zapojit prakticky každý, kdo o to má zájem. "Pro vážné zájemce z řad amatérských pěstitelů užitkových rostlin nabízíme možnost zkusit pěstovat staré a krajové odrůdy z Čech, Moravy i odjinud a jiné zajímavé odrůdy a druhy. Jejich semena již v obchodech neseženete," říká Petr Dostálek.
 

Stará odrůda tyčkových fazolí. Foto: Petr Dostálek/GengelPodle Dostálka jde o zcela nekomerční aktivitu, jejímž cílem je šíření a uchování cenných odrůd, které vytlačily moderní, vysoce šlechtěné odrůdy. Základním principem projektu Gengel, který se sám jmenuje podle jedné staré odrůdy žita, je rozšíření pěstovaných starých a krajových odrůd k co nejširšímu počtu drobných pěstitelů. "Prakticky nám staré odrůdy mohou zpestřit jídelníček (třeba krajová odrůda pěkně zbarvených fazolí), pomoci poznat zapomenuté druhy (víte, jak vypadá koukol rolní?) nebo naučit se pěstovat je na semeno," vysvětluje Dostálek, proč by se podle něj měli zahrádkáři vůbec chtít do projektu zapojit. Předpokládá se, že pěstitel bude s Gengelem spolupracovat i nadále při uchovávání těchto rostlin - pěstovat na semeno a v případě úspěchu zasílat přebytečná semena Gengelu.

Postup je velmi jednoduchý. Stačí poslat dvě devítikorunové známky a nadepsanou obálku formátu A5 s vaší adresou na adresu o.p.s. Gengel (Veselka 52, 374 01 pošta Trhové Sviny) a zpátky vám přijde seznam, podle kterého si můžete zkusit vybrat z nabídky zeleniny, obilovin, bylin či vzácných plevelů nebo ovoce.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist