Není vejce jako vejce
V Evropské unii se od 1. ledna tohoto roku na vejcích značí, z jakého druhu chovu vejce pochází. Od 1. května platí tato povinnost i u nás, zavádí ji vyhláška 264/2003 Sb. Vejce musí být na skořápce označeno kódem, jehož první číslo označuje metodu chovu (0 - ekologické zemědělství, 1 - volný výběh, 2 - halový chov, 3 - klecový chov), následuje registrační kód státu a poslední čtyřčíslí je registračním číslem hospodářství. Pro snazší orientaci spotřebitele musí být metoda chovu uvedena slovně i na obalu. Nenechte se však zmást nápisy jako čerstvá vejce, výběrová vejce apod., ty vůbec neinformují o tom, jakým způsobem byla zvířata chována.
Ekologický chov
V ekologickém zemědělství musejí mít slepice prostor k hrabání, ke snášení vajec do hnízda, popelení se, možnost hřadování - tedy činnosti, které představují pro slepici většinu jejího "zaměstnání" - a celodenní přístup do volného výběhu. Ekologický chov slepic se u nás teprve rozvíjí, biovejce jsou k mání v některých bioprodejnách anebo se dají koupit přímo na ekologické farmě. Biovejce, stejně tak jako všechny ostatní produkty ekologického zemědělství, poznáte i podle ekoznačky BIO, tzv. zelené zebry.
Ilustrační kresba: Hugo Charvát/EkoList
|
Chov s volným výběhem
V tomto chovu mají slepice možnost pobývat v hale nebo ve výběhu. Do této skupiny je také možno zařadit tradiční chov slepic na dvorku, kde slepice žijí přirozeně, v přiměřeně velkém hejně, a kde mají kurník. Běžný domácí chov slepic spolu s ekologickým chovem je z pohledu slepic ten nejpříjemnější.
Chov na podestýlce
Jedná se o halový chov. V hale se mohou slepice volně pohybovat, na podlaze je podestýlka, slepice mohou stát na hřadech a snášet vejce do hnízd. Tyto systémy, pokud jsou dobře vedeny, umožňují přes poměrně vysokou hustotu ptáků snesitelný způsob života. Při příliš velkém množství ptáků může docházet k vzájemnému oklovávání slepic. Vejce z toho typu chovu se již běžně prodávají v obchodech a nesou označení "vejce od slepic chovaných na podestýlce".
Bateriové klece
Většina slepic v Evropě je chována v tzv. bateriových klecích. Klece jsou umístěny ve velkých halách s umělým osvětlením. V jedné hale bývají desítky tisíc ptáků. Slepice prožijí celý svůj přibližně jednoletý život namačkány v klecích po čtyřech až šesti, nemají zde možnost prakticky žádného pohybu, nemohou zde roztáhnout křídla. Každá klec má dvě napáječky a krmný pás. Slepice trvale stojí na holé drátěné podlaze, kam také musejí snášet vejce. Podlaha je skloněná, aby se vejce ihned odkutálelo pryč. Tento způsob chovu je nejlevnější, nejvíce rozšířený, ale naprosto opomíjí přirozené potřeby slepic. Od roku 2012 bude v Evropské unii zakázán. Od roku 2012 budou jediným povoleným typem klecového chovu tzv. obohacené klece - jsou větší, mají hřad a hnízdo pro snášení vajec. Jsou to však stále klece, které neumožňují zvířatům přirozené chování.
Jak EkoListu sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, v případě, že má někdo pochybnost ohledně značení vajec, muže kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, popřípadě její inspektorát.
Nejsou vejce, která byste chtěli koupit, ve vašem obchodě k dostání? Požádejte obchod - formou schránek na připomínky zákazníků, zákaznických linek, zeptejte se prodavačů. Jste zákazník, a tedy pán, prodejce by měl udělat vše pro to, aby vám mohl vyjít vstříc, zvlášť když zájem bude znatelný.
Článek vyšel v tištěném EkoListu č. 7/2004.
reklama