https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nevite-co-delat-kdyz-najdete-zranene-zvire-pomuze-vam-mobilni-aplikace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nevíte co dělat, když najdete zraněné či opuštěné zvíře? Pomůže vám mobilní aplikace

7.3.2017 14:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dřív, než vezmete mládě zajíce do ruky, zavolejte do nejbližší záchranné stanice. Dost možná zajíc vaši pomoc nepotřebuje a vaše dobře míněná pomoc mu uškodí.
Dřív, než vezmete mládě zajíce do ruky, zavolejte do nejbližší záchranné stanice. Dost možná zajíc vaši pomoc nepotřebuje a vaše dobře míněná pomoc mu uškodí.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | LubosHouska / Pixabay
V létě spustil Český svaz ochránců přírody aplikaci Zachraň zvíře, leč jen pro platformu iOS. Včera ve spolupráci se studenty Univerzity Hradec Králové spustili i aplikaci pro rozšířenější platformu OS Android. K čemu aplikace je? Když v přírodě nebo ve městě narazíte na zraněné zvíře, můžete se díky aplikaci spojit s nejbližší zvířecí záchrannou stanicí. Nemusíte tak ztrácet čas voláním hasičům či městským policistům, prostě se rovnou spojíte s odborníky.
 

„Najdete-li v přírodě volně žijící zvíře, u kterého se domníváte, že není něco v pořádku, aplikace díky vaší gps pozici vyhledá záchrannou stanici, v jejíž působnosti se právě nacházíte a nabídne vám rovnou do stanice zavolat," říká student Fakulty informatiky a managementu UHK David Bárta, který se na vývoji aplikace podílel. "Aplikace dále pak umožní poslat do záchranné stanice gps souřadnice místa nálezu, nebo naopak vás naviguje do stanice, pokud se domluvíte na předání zvířete tam. Samozřejmostí je také možnost zaslat do stanice fotografii zvířete pro jeho snadnější identifikaci,“

Aplikace vám může pomoci vyřešit situaci, kdy si prostě se záchranou zvířete nebudete vědět rady.
Aplikace vám může pomoci vyřešit situaci, kdy si prostě se záchranou zvířete nebudete vědět rady.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP

Ochránci zvířat věří, že díky aplikaci by se také mohl snížit počet mláďat, která lidé z přírody zbytečně "zachrání" a odnesou do stanice. Ne všechna zvířata potřebují lidskou pomoc. Je celá řada živočichů, která svá mláďata nechávají dlouhou dobu o samotě a vrací se k nim je nakrmit. Mláďatům nic není, jen jejich druh zvolil tuto životní strategii.

Aplikace také umožňuje vybrané záchranné stanici přispět na provoz. První verzi aplikace nabídl zcela zdarma vývojář Miroslav Poživil. K vytvoření verze pro Android byla oslovena Univerzita Hradec Králové v loňském roce a úkolu se ujali studenti Fakulty informatiky a managementu UHK David Bárta a Martin Hromádko.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist