https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ochranci-zvirat-radi-radeji-psa-z-utulku-nez-z-mnozirny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci zvířat radí: raději psa z útulku, než z množírny Video

18.12.2016 01:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nekupujte na benzínové stanici štěně koupené přes inzerát. Raději zajděte do útulku a najděte zvíře, které čeká na hodného člověka.
Nekupujte na benzínové stanici štěně koupené přes inzerát. Raději zajděte do útulku a najděte zvíře, které čeká na hodného člověka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svátky klidu a míru jsou za dveřmi a řada lidí zvažuje pořízení domácího mazlíčka. Mnoho dětí si přeje pod stromečkem najít štěně. Předvánoční čas jsou proto žně pro množitele psů, nakupování štěňat přes inzerát v tomto období vzkvétá. Spolek OBRAZ před nakupováním štěňat přes inzerát varuje a doporučuje vzít si psa z útulku.
 

„Vánoční videoklip je součástí naší kampaně proti množírnám. Chtěli bychom právě v tento vánoční čas upozornit, že bezhlavou poptávkou po štěňatech mohou lidé nevědomky podporovat množitele,“ vysvětluje důvod vzniku vánočního videa Daniel Cao, tiskový mluvčí spolku OBRAZ.

Řada lidí si vybírá štěně na internetu. Inzeráty psů z množíren jsou většinou velmi líbivé a plné superlativů. A protože mnoho lidí vybírá očima, nesmí chybět krásná fotka. Množitelé vědí, jak zaujmout. Při následném jednání působí velmi ochotně, někdy dokonce nabízejí, že štěně přivezou. „Nabídka předání štěněte na parkovišti nebo u benzinové pumpy by měla být silným varovným signálem. Takový člověk má nejspíš důvod, proč nechce ukázat, odkud pes doopravdy pochází,“ říká Cao k praktikám množitelů.

Téma množíren se dostává stále více do obecného povědomí. Diskutuje se o tom, jak je lze či nelze kontrolovat, regulovat, potírat. Tato problematika však nemá žádné zázračně jednoduché řešení. „Náš spolek to teď uchopil z trochu jiné perspektivy – snažíme se apelovat na to, aby lidé bezhlavě nenakupovali štěňata přes inzerát. To je totiž primární důvod, proč množírny prosperují,“ komentuje situaci Cao.

Přitom útulky, záchranné stanice a depozita jsou plné zvířat, která stále čekají na nový domov. „Opuštění psi nejsou žádné vadné zboží, jen zatím neměli tolik štěstí,“ uvádí Cao k situaci v útulcích. „Adopce opuštěných zvířat jsou podle nás nejlepším způsobem, jak se zaručeně vyhnout nechtěnému podporování množíren. Rozsáhlá poptávka po levných štěňatech je důvod, proč množírny tak prosperují,“ uzavírá Cao.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist