https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/od-roku-2004-pribudou-v-eu-nove-energeticke-tridy-lednicek-a-mraznicek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od roku 2004 přibudou v EU nové energetické třídy ledniček a mrazniček

22.7.2003 16:36 | PRAHA (EkoList)
Evropská komise rozhodla o zavedení dvou nových energetických tříd. Od roku 2004 se bude moci každý zákazník rozhodnout, zda dá při nákupu přednost chladícím spotřebičům označených třídou A+ a A++.
 

Tyto třídy budou reprezentovat chladící a mrazící spotřebiče s nejnižší spotřebou elektrické energie. Nákup takového spotřebiče bude nejen ekologický počin, ale také ekonomický: dlouhodobé provozní náklady přístroje budou mnohem nižší, než u spotřebičů s vyšší spotřebou. V ušetřené spotřebě se tak časem vrátí někdy trochu vyšší pořizovací náklady.

Toto rozhodnutí Evropské komise má napomoci k šetrnějšímu chování zákazníků. Snížená spotřeba energie se má také stát jedním z nástrojů, jak řešit problémy globálního oteplování.

Energetickými štítky jsou označovány běžné domácí spotřebiče: ledničky a mrazničky, elektrické trouby, pračky nebo myčky nádobí (nové značení A+ a A++ se vztahuje jen na ledničky a mrazničky). Spotřebiče musí být při prodeji opatřeny štítkem tak, aby si zákazník mohl kromě ceny vybírat i podle spotřeby zařízení. Značení je přitom velmi přehledné, nejúspornější spotřebiče jsou třídy A, největší žrouti energie se pyšní písmenem F a G.

Energetické štítky zavedlo Evropské společenství v roce 1994. V důsledku jejich zavedení se na evropském trhu objevuje čím dál více úsporných spotřebičů. V České republice je povinnost označovat spotřebiče štítky upravena v souladu s legislativou EU od roku 2001, kdy vstoupil v platnost zákon 406/200 Sb., o hospodaření s energií, podrobnosti stanovuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu 215/2001 Sb.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist