https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/oslavte-zitra-i-vy-den-zeme-probihat-bude-po-cele-ceske-republice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oslavte zítra i vy Den Země, probíhat bude po celé České republice

21.4.2017 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Historie Dne Země sahá do roku 1969 do USA, kdy Gaylord Nelson navrhl zavést národní svátek oslavující Zemi. Se Dnem Země je spojován John McConnell, který navrhl vlajku Země.
Historie Dne Země sahá do roku 1969 do USA, kdy Gaylord Nelson navrhl zavést národní svátek oslavující Zemi. Se Dnem Země je spojován John McConnell, který navrhl vlajku Země.
Licence | Volné dílo (public domain)
Dne 22. dubna 2017 se na celém světě oslaví Den Země, svátek modré planety. Poprvé se oslavy Dne Země uskutečnily v roce 1970 v USA. Dnes slaví Den Země miliony lidí ve 175 státech světa. Po celém světě se konají jarmarky, festivaly, pochody, soutěže, koncerty, úklidové práce a jiné aktivity na tisících místech. Den Země se stal největší veřejností organizovanou aktivitou v historii planety. Od roku 1990 je jako světový svátek životního prostředí slaven i v České republice.
 

Akce ke Dni Země se budou konat po celé ČR. Některé již proběhly v předchozích dnech.

V Praze mohou lidé oslavit Den Země například charitativním během, naučnými programy a soutěžemi pro děti v parcích, ale i návštěvou ve spalovně odpadu, kde Pražské služby připravily den otevřených dveří. Vlastní programy připravily různé spolky i některé městské části. Výpis pražských akcí s odkazy naleznete zde.

V Jihočeském kraji budou probíhat hned tři akce: Den Země v Husince (22.dubna v 14:00), Den Země v Uherském Brodě (29.dubna v 10:00) a Den Země ve volarském domečku (22.dubna v 09:01).

V Jihomoravském kraji se bude konat Den Země aneb Bez půdy to nepude (22.dubna v 10:00) a Den Země U KOCOURA DOMA (22.dubna v 14:00).

Karlovarský kraj nabízí Den Země s Mopíky (22.dubna v 13:13) či Úklid obce Dalovice (22.dubna v 10:00).

Královéhradecký kraj pořádá akci Petice, aby se v Den Země nepokácel ani jediný Strom (22.dubna v 02:02).

V Libereckém kraji proběhne Výsadba Sluneční kaple (22.dubna v 10:00).

V Olomoucké kraji můžete jít na Den Země a Ekojarmark (22.dubna v 08:00).

Pardubický kraj pořádá Akci ,,Z" úklid obce Rohozná (22.dubna ve 13:00).

Ústecký kraj nabízí Den Země na Borči (22.dubna v 10:01).

Ve Zlínském kraji se bude konat Bečvanské gruntování (22.dubna 09:00) a Den Země ve Starém městě (22.dubna v 11:00).

Historie Dne Země sahá do roku 1969, kdy si americký senátor Gaylord Nelson udělal výlet do Santa Barbary, kde uviděl velkou ropnou skvrnu. Po návratu do Washingtonu navrhl zavést národní svátek oslavující Zemi. První svátek Den Země slavil úspěch a postupně se rozšířil na globální úroveň. Akce si klade za cíl otevřít veřejnou diskusi ohledně zlepšení stavu životního prostředí, zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie.

Se Dnem Země je spojován i John McConnell, který představil stejnou myšlenku na jednání Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) o životním prostředí. Ve stejném roce navrhl vlajku Země. Do kampaně se zapojily miliony lidí. V České republice lidé poprvé slavili Den Země v roce 1990. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. 22. duben tak můžeme považovat za výročí vzniku moderního environmentálního hnutí.

Podrobnosti k akcím a mapu akcí ke Dni Země naleznete zde.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist