https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/palit-ci-nepalit-plasty-v-kamnech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pálit, či nepálit plasty v kamnech

2.12.1999 13:47 | PRAHA (EkoList)
Spolu s chladným počasím přichází potřeba vytápět domy a nastává problém, jak si zatopit co nejekologičtěji.
 

Pokud topíte v kamnech nebo v kotli, je možné produkci škodlivin omezit výběrem toho, co do nich přikládáte. Nejlepší je topit dřevem, nebo kvalitním uhlím. Méně kvalitní uhlí obsahuje síru a zamořuje ovzduší oxidy síry. V mnohých domácnostech se však topí i odpadem a vznikají tak mnohé škodlivé látky, které postupně způsobují zvýšenou koncentraci škodlivin v ovzduší.

Velmi častou součástí odpadu jsou plasty, které velmi dobře hoří. "Plasty by se v kamnech neměly spalovat vůbec," řekl EkoListu profesor Ducháček z VŠCHT. "Při domácím spalování je příliš nízká teplota a při hoření se uvolňuje se celá řada organických látek."

"Ve spalovnách probíhá několika stupňové čištění tohoto odpadu a je spalován za vysokých teplot, což minimalizuje možnost vzniku škodlivých látek," komentuje situaci profesor Ducháček. Bez problémů lze spalovat pouze polyetylén (mikrotenové sáčky), jenž je svým složením velmi podobný parafinu a při jeho spalování téměř žádné škodlivé látky nevznikají. K málo škodlivým plastům patří PET lahve, které je nutno spalovat otevřené, aby nepůsobily jako malá bomba. Pokud se PET lahve spalují při vysoké teplotě, jde o dokonalé spalování a vzniká oxid uhličitý a voda. V kamnech však těchto podmínek dosáhnout nelze!

Nejhorší je spalování PVC, při němž vzniká kyselina chlorovodíková, jedovatý monomer vinylchlorid a karcinogenní dioxiny. V kouři z PVC jsou také obsaženy jedovatý čpavek a ještě agresivnější fosgen (tyto plyny byly využívány za první světové války). Také při spalování polystyrenu vnikají nebezpečné monostyreny, které mají podobné účinky jako karcinogenní benzen.

Pokud jde o ostatní odpad, není vhodné topit starými oděvy, jelikož při jeho spalování vzniká čpavek a prudce jedovatý kyanovodík, který již v malých koncentracích vyvolává škrábání v krku, zarudnutí spojivek a prudké bolesti hlavy. Spalovat by se neměla ani dřevotříska, neboť se z ní do ovzduší mohou dostávat silně dráždivé fenoly. Jediným skutečně ekologickým řešením by bylo odpady třídit a recyklovat.

V některém z příštích čísel EkoListu se pokusíme přinést přehled látek, vznikajících při spalování konkrétních druhů plastu v lokálních topeništích.


reklama

 
Lucie Domonkošová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist