Pařením počítačových her k zelenějším zítřkům?
Trailer hry Fate of the World:
Podle Centra tyto hry nabízí lidem všech věkových skupin příležitost, jak se dozvědět o hrozbách spojených se změnou klimatu. Přínosem je i ekologická prevence, kdy hra může pomoct s výběrem životního stylu šetrného k přírodě. Na rozdíl od reálného života totiž hráči vidí konkrétní důsledky svého chování. Míra poškození životního prostředí se ukáže skrz objem oxidu uhličitého nebo spotřebu vody a energie.
Důležité je přitom zachovat dostatečnou míru zábavy a adrenalinu, které jsou podstatou počítačových her. Jejich fanoušci milují pocit, že jsou v počítačovém světě pány situace. Při hraní na internetu volně dostupného projektu Climate Challenge od společnosti Red Redemption se například mohou převtělit do prezidenta Evropské unie. Virtuální šéf skrz diplomatická vyjednávání a politická rozhodnutí na lokální i mezinárodní úrovni ovlivňuje globální ekologický dopad. Ekologická politika samozřejmě podléhá rozpočtu a schvalování zákonů parlamentem.
Projekt má pokračování v podobě komerční počítačové hry založené na výzkumu vědců z Oxfordské univerzity Fate of the World, jejíž plná verze byla představena v únoru. Hráči se tentokrát ocitnou v čele budoucích orgánů životního prostředí ve stylu Světové obchodní organizace s cílem zachránit ekologicky zdevastovanou planetu Zemi. K dispozici mají oficiální data, která poskytly mezinárodní společnosti včetně Organizace spojených národů. Jak se vypořádali s rostoucí populací a zmenšováním zdrojů, ukáže virtuální výhled o 200 let později. Tuzemští hráči mohou zkusit své ekologické štěstí v květnu, kdy bude hra k dostání na českém trhu.
Jiný úhel pohledu nabízí hra V GAS, která umožňuje postavit virtuální 3D dům tak, aby došlo k co nejmenší produkci oxidu uhličitého. Hráči přitom čelí cenovým i teplotním šokům, na které musí zareagovat co nejekologičtější cestou. Cílem hry tedy není hledat globální řešení problému, ale vyzkoušet, jaký dopad na životní prostředí má chování jednotlivce.
Zajímavý byl i internetový projekt World Without Oil (Svět bez ropy) z roku 2007. Po dobu jednoho měsíce si měli hráči představit, jak by skrz blogy, videa a fotky reagovali na obrovskou ropnou katastrofu.
Ve stejném roce vyzvala společnost Microsoft studenty z celého světa, aby zkusili naprogramovat videohru o změně klimatu. Hra zatím nebyla představena, ale tak jako stávající projekty na podobné téma má stejný cíl. Seznámit lidi s ekologickými fakty, motivovat je k chování šetrnému k přírodě a nabídnout jim různé úhly pohledu a možné důsledky svých činů.
Zatím je těžké posoudit, jaký přínos pro životní prostředí tento typ her nabídne. Pozitivní ale je, že vývojáři ve většině případů pracují s reálnými daty a týmem vědců, kteří dokážou vytvořit herní prostředí velmi blízké realitě. Tyto hry tak do často médii i politikou zkreslených informací o globálním oteplování mohou vnést pořádek a zároveň sloužit jako výukový program. Tato forma učení má jednu velkou výhodu. Na rozdíl od klasického studia z učebnic bude žáky totiž bavit.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Václav Příhoda
31.3.2022 10:18Karla Majerová
26.6.2023 15:25
strašáci - 3. 4. 2011 - AlešMyslím že strašák jménem globální oteplování už má svůj zenit za sebou. Pozice států OECD zejména v evropě bude čím dál více ohrožována rozvojovými zeměmi z Asie. Pokud si státy OECD chtějí i v příštích dekádě uchovat svůj náskok před zeměmi typu Čína musí na boj s klimatem zapomenout. Reformy a růst HDP eurozony o 3% ročně , ČR o 5% to potřebujem, jenže když budou drahé energie, pak na nějaké valné růsty HDP můžeme ze střednědobého hlediska zapomenout. Budeme se zabývat hledáním fakticky nesmyslných úspor, které se budou aplikovat kvůli ideologickému fakticky nesmyslně neefektivnímu způsobu výroby energie. USA ,Čína, Indie tohle řešit nebude jak to asi dopadne na to si může každý odpovědět sám. |