Pěstujme staré odrůdy
Současné zemědělství svými vysoce produktivními moderními odrůdami vytlačilo na okraj zájmu, ba k samotnému vyhynutí mnoho krajových, místních a starých odrůd, které jim svými výnosy nemohou konkurovat. Podle odhadů FAO (Organizace OSN pro výživu a zemědělství) zmizely během 20. století tři čtvrtiny všech odrůd zemědělských plodin. Tato skutečnost jistě nutí k zamyšlení.
Dumlík, šanta, pečárka…
Krajové a staré odrůdy mají mnohdy cenné vlastnosti - jsou například nenáročné na podmínky pěstování, mají dobrou chuť nebo zajímavý vzhled.
Mladé dobrovolnice sklízejí lusky staré odrůdy fazolí. | |
Foto: Gengel o.p.s.
|
Přispět k záchraně a uchování genofondu starých a krajových plodin mohou i drobní pěstitelé, kteří je na svých zahradách a zahrádkách mohou vysévat jak pro své potěšení, tak pro praktické využití v kuchyni. Pro svou skromnost jsou tyto odrůdy vhodné pro ekologické pěstování, kde se vyhýbáme používání agrochemikálií a naopak spolupracujeme s přírodou (třeba podporou užitečných organismů).
Pod názvem Babiččiny odrůdy znovu na zahrádce vydalo naše sdružení informační leták o významu starých a krajových odrůd kulturních rostlin. Je v ní stručně popsáno, jaké mají staré odrůdy vlastnosti, proč jsou cenné a proč stojí za to je uchovat (byť je třeba moderní odrůdy předčí vyšším výnosem).
Čtenář se může seznámit s několika příklady starých plodin, jimiž je například "hlavatka", krajová odrůda červeného zelí z Krkonoš, otužilé trsnaté horské žito "křibice", dále tzv. "vojákové fazole", na nichž je kresba připomínající v pozoru stojící lidskou postavu, nebo třeba "koukol" jako příklad kdysi hojného plevele, který dnes již z polí zmizel. Dále například "dumlík", krajová žlutomasá odrůda tuřínu z Krkonoš, která tamním horalům poskytovala obživu i v době neúrody brambor, nebo tzv. "šparglové fazole", kdysi hojně pěstované na jihovýchodní Moravě, ale také valašská "jadernička" přinášející sice menší, ale velmi dobrá, aromatická a dobře skladovatelná jablíčka, či "šanta kočičí" coby příklad málo známé aromatické bylinky na přípravu chutných čajů či dýně "pečárka", která se rozpůlená peče v troubě jako chleba a dužina se po upečení vydlabává lžičkou přímo ze slupky.
Kam pro informace?
V letáku informujeme mimo jiné i o naší činnosti. Věnujeme se uchování starých a krajových odrůd ve spolupráci s veřejností. Uvedeny jsou možnosti, jak se mohou jednotlivci a drobní pěstitelé na svých zahrádkách zapojit pěstováním nějaké staré odrůdy zeleniny, ovoce nebo bylin, barvířských rostlin apod. do konkrétní záchrany těchto odrůd. Barevná skládačka na recyklovaném papíře může být příkladem, jak lze k ochraně biodiverzity (rozmanitosti života) prakticky přispět i v našich poměrech.
Tzv. vojákové fazole, na nichž je kresba přípomínající v pozoru stojící lidskou postavu - "vojáka", se pěstovaly na severní MOravě již před druhou světovou válkou. Lidem v té době symbolizovaly obranu před německým fašizmem. | |
Foto: Gengel o.p.s.
|
Nekomerční nabídku některých krajových odrůd pak přináší Seznam starých a krajových odrůd, který každoročně připravujeme ve spolupráci s aktivními pěstiteli, jež udržují staré a krajové druhy na svých zahradách. Seznam není sice zdaleka tak bohatý jako nabídkové katalogy osivářských firem, ale přesto v něm naleznete cenné sorty a krajové odrůdy.
Seznam se každoročně aktualizuje, pro rok 2003 by měl být k dispozici už od ledna. Zájemci si o Seznam či leták Babiččiny odrůdy znovu na zahrádce mohou napsat na adresu: Gengel, Veselka 52, 374 01 p. Trhové Sviny - pro zaslání Seznamu je potřeba přiložit dvě 10Kč známky (jednu na poslání Seznamu poštou, druhou jako úhradu nákladů na jeho tisk). Na obálku připište heslo Seznam a přiložte prosím obálku A5 se svojí předepsanou adresou. Leták je rozšiřován zdarma.
Petr Dostálek
Autor je členem o.p.s. Gengel.
reklama