Platforma Zlepšeme Česko umožní každému řešit komunální problémy přes smartphone
Projekt si vzal za úkol zbavit zbytečné byrokracie celou řadu důležitých občanských úkonů. Nahlásit nalezený předmět, zaběhlého psa, autovrak, černou skládku, špatně osvětlený přechod či rozbitou zastávku hromadné dopravy už nebude znamenat nutnost navštívit úřad nebo stáhnout aplikaci města, na jehož území se zrovna nacházíte.
Díky přímému propojení s ostatními uživateli aplikace na základě geolokace, s majitelem pozemku nebo samosprávou, na jejímž katastru se nacházíte, se informace ihned dostane přímo k odpovídající osobě nebo úřadu. Iniciativa, která vznikla s podporou největší české úklidové akce Ukliďme Česko, by měla podle tvůrců dokázat ušetřit desítky milionů z obecních kas a do tří let se stát běžným standardem českých smartphonů a největší specializovanou sociální sítí pro řešení komunálních problémů.
„Češi mají obrovskou chuť pomáhat a zlepšovat svět kolem sebe. Největší bariérou je však byrokracie, která je s tím spojená a z ní vyplývající časová náročnost. Doručit samosprávě běžný občanský podnět bývá složité a ne vždy to vede k výsledku,“ myslí si Ondřej Švrček, CEO Neogenia a autor platformy Zlepšeme Česko. „V době, kdy takřka každý vlastní chytrý telefon, chceme ukázat cestu, jak může každý zanechat otisk na kvalitě života v Česku. A to doslova – nic jiného než displej telefonu a chuť pomáhat k tomu nebude potřebovat.“
Největší know-how aplikace podle Švrčka tkví ve schopnosti propojovat zájmové skupiny tak, aby byla vždy zachována relevance sdělení – tak jak je to dnes standardem u sociálních sítí. Pokud se tedy například někde zaběhne pes, uvidí tuto zprávu pouze lidé z katastru obce a okolí, kteří v aplikaci nahlásili zájem o pomoc s pátráním po ztracených zvířatech. Zprávy navíc prochází manuální kontrolou, která vyřazuje případný spam. Do budoucna by je měla vyhodnocovat umělá inteligence.
„Takto komunitně nastavená sousedská výpomoc je výrazně efektivnější a úspěšnější. Ty jednoduché problémy si lidé dokáží zpravidla vyřešit mezi sebou a nezaplavují s nimi úřady a instituce,“ vysvětluje Švrček. „Za dva roky fungování chytré komunikace v České republice máme vyzkoušeno, že tímto přístupem dokážeme ušetřit desítky milionů korun z obecních pokladen za jedinou dekádu. Z průzkumu Asociace moderně komunikujících občanů a starostů navíc vyplývá, že lidé o takový způsob komunikace v naprosté většině stojí. Bez nadsázky budujeme Facebook pro obyvatele měst a obcí, kteří se chtějí zapojovat do společného dění.“
Zlepšeme Česko zároveň umožní propojit všechny existující "podnětovače" do jedné platformy. Zapojí se do ní i mobilní rozhlasy jednotlivých obcí, kterých je již více než 350. Odpadne tak komplikované hlášení podnětů přes vzájemně nekompatibilní městské aplikace, kterých jsou dnes již desítky. Konsolidace pomůže i při integraci záchranných nebo bezpečnostních složek do celé infrastruktury chytré komunikace. "Iniciativa Zlepšeme Česko nabídne otevřené API, které umožní propojit všechny obecní a občanské aplikace do jedné," vysvětluje Švrček
Aplikaci Zlepšeme Česko můžete stahovat zde: aplikace pro iOS a nebo aplikace pro Android
reklama