Pokojové rostliny – řešení, jak z interiéru dostat cigaretový kouř
Cigaretový kouř obsahuje mnoho škodlivých látek. Jednou z nich je benzen, který je klasifikován jako karcinogen pro člověka, kromě toho způsobuje bolest hlavy a pocit únavy. Karcinogenní formaldehyd, který je rovněž obsažen v cigaretovém kouři, dráždí oči, kůži a dýchací cesty. Za zmínku rovněž stojí oxid uhelnatý vznikající spalováním tabáku. Více se o chemickém složení cigaretového kouře dozvíte například zde.
Škodlivé látky obsahují také výpary z elektronické cigarety. Samozřejmě, že nejlepším způsobem, jak mít kolem sebe čistý vzduch, je přestat v místnosti kouřit. Nebo přestat kouřit úplně (tuto radu poskytujeme zcela bezplatně). Někdy se však stane, že se přestěhujete do bytu či kanceláře po kuřákovi. Je proto dobré pořídit si rostliny, které budou namísto zplodin do místnosti vracet kyslík.
Které druhy rostliny bychom si tedy měli pořídit? Zplodiny z cigaretového kouře ze vzduchu odstraní břečťan (Hedera helix). Tuto rostlinu lze snadno pěstovat a jednoduše rozmnožovat svrchními řízky. Její výhodou je, že snese i nižší teploty a nevyžaduje plné oslunění. Panašované kultivary a stejně tak kultivary se světlými listy však potřebují více světla, jinak by docházelo k vytahování rostlin. Rostlina špatně snáší suchý vzduch, na který reaguje hnědnutím špiček listů.
Jako "čistička“ vzduchu od výše zmíněných látek osloví jistě i tenura, neboli tchýnin jazyk (Sansivieria trifasciata). Rostlina je pěstována pro trsy šedobíle pruhovaných listů. V obchodech jsou k často k dostání kultivary ´Hahnii´ s nízkým habitem a ´Golden Hahnii´, jehož listy jsou podélně žlutě panašované. Při správném pěstování se nám odmění i vonnými zelenavě bílými květy v hroznovitých květenstvích, která jsou překvapivě krásná.
Výhodou rostliny je, že snese i velmi suché prostředí, proto lze pěstovat v blízkosti ústředního topení. Ti, kteří občas zapomenou na pravidelnou zálivku tuto rostlinu jistě ocení, jelikož se zalévá jen mírně a při teplotě nižší než 15 °C téměř nezaléváme. Důvodem je to, že tyto rostliny mají různý stupeň listové sukulence, tudíž ve svém těle umí shromažďovat vodu, díky čemuž přežijí i dlouhá období sucha. Právem se tak řadí mezi jednu z nejodolnějších pokojových rostlin.Dalším dokonalým řešením, jak se zbavit zplodin z cigaretového kouře, je lopatkovec (Spathiphyllum sp.). Jedná se o velice známou, nenáročnou rostlinou s podlouhlými nebo kopinatými listy a bílými či zelenavými listeny. Jeho přirozeným prostředím jsou deštné pralesy, proto je vhodné rostlinu rosit. Je světlomilný a výhodou je, že i když se opozdíme se zálivkou, tak se s tímto faktem rostlina dobře vyrovnává. Rozhodně však nesmí stát delší dobu ve vodě, to by mělo za následek uhnívání kořenů. Lopatkovec vás zbaví nejenom škodlivin z cigaretového kouře, ale i dalších nebezpečných látek ve vašem okolí.
Pokud vás nezaujala žádná ze zmíněných rostlin, není třeba zoufat. Sortiment rostlin, které eliminují škodlivé látky z cigaretového kouře je větší. Řadí se sem například draceny (Dracaena sp.), aglaonéma (Aglaonema modestum), potosovec zlatý (Epipremnum aureum), gerbery (Gerbera sp.) a chryzantémy (Chrysanthemumsp.).
reklama