https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pomoci-zviratum-ve-vedrech-dokaze-i-malickost-melka-miska-s-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pomoci zvířatům ve vedrech dokáže i maličkost - mělká miska s vodou

24.6.2016 16:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na zahradu, římsu, nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou. „A začnou se dít věci," říká Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP
Na zahradu, římsu, nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou. „A začnou se dít věci," říká Zdeňka Nezmeškalová z ČSOP
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Teploty vzduchu v těchto dnech překračující 30 stupňů, dlouhotrvající vedra mohou být život ohrožující. Nejen pro lidi, ale i pro zvířata, připomínají ochránci přírody. Zejména ve městech může být pro zvířata v tomto období nedosažitelná voda. Pomoc je přitom velice snadná. Na zahradu, římsu nebo okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou.
 

„Zatímco domácí a hospodářská zvířata mají svého majitele, který by jim měl zajistit takové podmínky, aby si s vedry poradila, u zvířat ve volné přírodě tomu tak samozřejmě není," připomíná Zdeňka Nezmeškalová.

Pomoc je přitom velice snadná, připomíná Zdeňka Nezmeškalová. Na zahradu, římsu, nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou. „A začnou se dít věci," říká. „Zjistíte, že vaše okolí je plné života – vrabci, kosi, drozdi, ježci, kuny." Ti všichni se podle ní mohou u vašeho pítka napít a mnozí se také osvěží koupelí. Jen nezapomeňte vodu pravidelně doplňovat a čistit.

Chybějící vodní zdroj může způsobit, že v ulicích začne z ničeho nic přibývat vyčerpaných či umírajících ptáků i drobných savců. Trpí ovšem také ptáčata v hnízdech, do kterých vodu nedostanete. Mláďata rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších ptáků ve vedrech předčasně vyskakují z hnízd. Velmi často se jedná o mláďata, která by bez lidské pomoci nepřežila. V takových případech je vždy nutné zavolat odbornou pomoc, dodávají ochránci přírody.

Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, kontaktujte záchrannou stanici (kontakty na www.zachranazvirat.cz), případně centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist