https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prazske-sady-zaziji-jablkobrani-a-ctyri-dny-plne-mostovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražské sady zažijí Jablkobraní a čtyři dny plné moštování

13.9.2019 09:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na území hlavního města Prahy se v současnosti nachází více než pět desítek ovocných sadů.
Na území hlavního města Prahy se v současnosti nachází více než pět desítek ovocných sadů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Na ovoce
V městských sadech lze nalézt nejen odpočinek v zeleni, rozmanité a často chráněné živočichy, ale i dobré a zdravé ovoce. To budou moci návštěvníci ochutnat a lecčemu se o něm přiučit během čtyřdenního Jablkobraní ve dvou z pražských sadů. Informuje o tom Kateřina Kubánková z iniciativy Na ovoce.
 

Samosběr podzimní úrody bude spolu se seznámením s tradičními odrůdami ovocných stromů a zpracováním jejich plodů cílem čtyřdenního Jablkobraní, které pořádá iniciativa Na ovoce ve dnech 18. 9. 2019 až 21. 9. 2019 ve dvou pražských sadech. Malé i velké milovníky ovoce čekají přednášky, workshopy, komentovaná vycházka sadem a každodenní moštování ovoce.

Jablkobraní zahájí veřejný samosběr s moštováním ve vokovickém sadu Na Krutci na Praze 6. Návštěvníci si v něm budou moci od středy 18. 9. do pátku 20. 9. za drobný poplatek zapůjčit žebříky na česání ovoce nebo lis a načesané ovoce proměnit přímo v sadu v lahodný mošt a odnést si ho s sebou domů. Nářadí bude k dispozici i těm, kdo by si chtěli donést vlastní úrodu a na místě zmoštovat. V sadu bude dopoledne probíhat také vzdělávací program pro školní kolektivy.

Jablkobraní vyvrcholí v sobotu 21. 9. celodenní Ovocnou slavností, která se koná ve vysočanském sadu Na Klíčově. Pro návštěvníky budou připraveny přednášky a workshopy, které je seznámí se starými odrůdami ovocných stromů a nejrůznějšími způsoby zpracování jejich plodů. Program zahájí komentovaná vycházka a odpoledne nabídne i zábavu pro děti v podobě tvořivých dílniček a divadelního představení. I během sobotního dne bude v klíčovském sadu probíhat moštování ovoce z pražských sadů. S výrobou moštu návštěvníkům už potřetí pomůže šlapací drtička Šlapostroj, díky níž se může do procesu výroby zapojit opravdu každý bez ohledu na fyzickou zdatnost.

“Ovocnou slavnost letos pořádáme už po páté a máme velkou radost, že se nám ji podařilo spojit se samosběrem v dalším z pražských ovocných sadů. Věříme, že letošní Jablkobraní pomůže zpracovat ovoce, které by jinak zůstalo nevyužito a celkově zvýší povědomí o významu ovocných sadů na území hlavního města. Rádi bychom v budoucnu Jablkobraní přinesli do více pražských sadů,” říká Kateřina Kubánková, zakladatelka spolku Na ovoce.

Moštování je legrace.
Moštování je legrace.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Na ovoce

Na území hlavního města Prahy se v současnosti nachází více než pět desítek ovocných sadů. Všechny jsou veřejnosti volně přístupné a návštěvníci si v nich mohou natrhat dozrávající ovoce zcela zdarma. Velkou část stromů v pražských sadech tvoří původní odrůdy ovocných stromů, dříve běžně pěstované na našem území. Dnes však pomalu ustupují moderním odrůdám. Kdokoliv, kdo do pražských sadů v čase dozrávání zavítá, tak má jedinečnou příležitost ochutnat ovoce půvabných jmen a nevšedních chutí a vůní, jako jsou Citrónové zimní, Boikovo obrovské nebo Parména zlatá, které bývaly běžnou součástí zahrádek našich předků.

Jablkobraní pořádá za finanční podpory Městské části Praha 9 a Hlavního města Prahy iniciativa Na ovoce. Více se o chystaném Jablkobraní najdete na stránkách www.na-ovoce.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist