https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prazsti-ochranci-prirody-vystavuji-unikatni-odrudy-tresni-a-visni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražští ochránci přírody vystavují unikátní odrůdy třešní a višní

6.6.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Odrůda pracovně nazvaná Nultý týden.
Odrůda pracovně nazvaná Nultý týden.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Dnes začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava raných odrůd třešní a višní. Potrvá jen do neděle. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Přes aktuální nepřízeň počasí se na výstavu podařilo shromáždit plody neuvěřitelných 23 odrůd třešní. Mnohé z nich jsou jedinečné!
 

Na výstavě uvidíte například téměř zapomenutou starou českou odrůdu Vítovka molitorovská. Je zajímavá tím, že má neuvěřitelné dlouhé a ohebné stopky. Plody dovezené na výstavu pochází z Kutnohorska. V republice jsou aktuálně popsány pouze tři stromy této odrůdy.

Dlouhé a pružné stopky? Vítovka molitorovská
Dlouhé a pružné stopky? Vítovka molitorovská
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP

Dalším unikátem je zatím nepopsaná odrůda pracovně nazvaná „Nultý týden“. Je to proto, že nejranější odrůdou třešní u nás byla vždy uváděna Rychlice německá. Doba jejího zrání se mezi pomology nazývala „první třešňový týden“. Všechny ostatní známé odrůdy dozrávaly až po této Rychlici. Jenže nyní objevená a na výstavě představená odrůda zraje o týden dříve než uvedená Rychlice.

Výstava se koná v rámci tradičního programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách i genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist