https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/problematicke-houby-skodi-v-zahradach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Problematické houby škodí v zahradách

3.4.2000 17:00 | PRAHA (EkoList)
Houbová onemocnění způsobují zahrádkářům velké starosti, jelikož se velmi špatně odstraňují. Jedinou cestou je mechanické odstraňování postižených částí rostlin a použití chemických látek. Je však možné vybrat si takové, které nám i přírodě téměř neškodí.
 

Šetrné chemické prostředky
Povolené insekticidy a fungicidy působí jen velmi krátce, většinou pouze jen jeden den. Téměř všechny jsou rostlinného původu. Takovými ochrannými prostředky jsou například liho-mýdlový roztok, nikotin, měďnaté a sirné fungicidy. Dva poslední se používají v boji proti plísním.

Měďnaté fungicidy existují v různých variantách. Nejznámější je bordeauxská směs, skládající se z mědi a vápna, burgundská směs, která obsahuje síran měďnatý a sodu na praní. Rozpustné účinné látky obalí listy a jejich účinky trvají několik týdnů. Sirné fungicidy by v biozahradě měly být používány co nejméně.

Houbová onemocnění
Jednou z nejrozšířenějších houbových onemocnění je plíseň šedá. Projevuje se hnědými fleky a následným šedivým plísňovým povlakem. Daří se jí především ve vlhkých podmínkách. V boji proti plísni šedivé jsou rozhodující pečlivé zacházení a dobrá cirkulace vzduchu. Hnojte a zalévejte s mírou a nepoužívejte vlhkou nastýlku. Nevysazujte rostliny na nízko položených stinných místech. Infikované výhonky ihned odstřihněte a spalte.
Mezi známé plísně patří moučnatka, která tvoří světle šedý moučnatý povlak na listech, pupencích, květech a mladých výhoncích. Tím se rostliny celkově oslabují. Nepravá moučnatka se vyskytuje u mnohých druhů zeleniny. Vniká do rostlin ze spodní strany listů a způsobuje jejich odumírání. Pravá moučnatka zůstává na povrchu. Vyskytuje se velmi často na ovocných stromech, růžích, okrasných rostlinách. Nepravá moučnatka se vyvíjí zejména za vlhka a je nutné proti ní zasáhnout jako proti plísni šedé, ale též měďnatými přípravky. Pravá moučnatka se vyskytuje i za sucha. Napadené listy nebo výhonky je nutné již při prvních příznacích odstranit a spálit.

Listy a mladé výhonky napadají rzi. Mají pak žluté, červené, hnědé nebo černé skvrny a na spodní straně listů jsou žlutohnědé skvrny. Listy vadnou a opadávají, při silném napadení rostliny celkově chřadnou. Listy s rezavými fleky je nutné odstranit a spálit. Ve skleníku je třeba snížit vlhkost a podle možností zabránit přílišnému zalévání rostlin.


reklama

 
Lucie Domonkošová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist